BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Немогуће је да су оперативци ’бука‘ самостално донели одлуку да се упуте на исток Украјине“

„Немогуће је да су оперативци ’бука‘ самостално донели одлуку да се упуте на исток Украјине“
20.06.2019. год.

 
Истрага о паду малезијског „боинга“ у Донбасу на лету МХ17 2014. године утврдила је да оперативци на систему „бук“ нису сами донели одлуку да се упуте у Украјину, изјавио је представник Заједничке истражне групе.


„Немогуће је да су оперативци ’бука‘ самостално донели одлуку да се упуте на исток Украјине. Тражићемо детаљније информације о томе ко их је тамо послао“, рекао је истражитељ.

Према његовим речима, Холандија је добила податке од Руске Федерације у вези са ракетом којом је оборен МХ-17, као и документе о самој ракети и информације са радара. Он је навео да холандска истрага има и своје сопствене информације и стручњаке за тај случај, а да ће одлуку о томе да ли ће се разматрати подаци које је Русија доставила донети суд.

„Проучили смо руске податке... Ми смо, такође, видели информације Руске Федерације, али оне нису биле довољно јасне када је реч о томе шта се заправо догодило са ракетом и нису нам дале слику о подацима са радара. Нисмо видели у подацима са радара лансирање ракете. Експерти морају то да имају у виду“, навео је он.

Истражна група објавила је 19. јуна имена четворице осумњичених, међу којима су руски држављани Игор Гиркин, Сергеј Дубински и Олег Пулатов и Украјинац Леонид Харченко.

Заједничка истражна група је саопштила да ће суђење о паду МХ17 бити одржано у Холандији, а почеће 9. марта 2020. године.

Малезијски „боинг“, који је летео из Амстердама у Куала Лумпур линијом МХ-17, срушио се 17. јула 2014. године код Доњецка. Погинуло је свих 298 путника и чланова посаде. Кијев је за катастрофу оптужио устанике, који су саопштили да немају средства која би им омогућила да оборе летелицу на тој висини. 

Заједничка истражна група која, под руководством Главног тужилаштва Холандије и без учешћа Русије, води истрагу о околностима катастрофе, тврди да је „боинг“ оборен из система „бук“, који припада 53. ракетној бригади Оружаних снага Русије из Курска.

Заменик главног тужиоца Русије Николај Виниченко саопштио је да је руска страна предала Холандији не само информације руских радара, него и документацију која сведочи о томе да је ракета система „бук“, која је оборила „боинг“, припадала Украјини, али су истражитељи игнорисали ту информацију.

Министарство спољних послова Русије саопштило је да су оптужбе о умешаности Русије у обарање малезијског „боинга“ неосноване и да изазива жаљење то што је истрага пристрасна и једнострана. Председник Русије Владимир Путин касније је навео да Русији не дозвољавају да приступи истрази о паду авиона на истоку Украјине, а да Москва може да призна резултате истраге само ако буде учествовала у њој. Све ракете, чије је моторе приказала холандска комисија, уништене су после 2011. године, саопштило је Министарство одбране Русије.

Читајте више на Украјина и Новорусија из минута у минут


  • Извор
  • фото: © РИА Новости / Михаил Воскресенский/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА