BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Дагестан на Инстаграму: Брдовита земља и прастара насеља

21.04.2018. год.


Република на самом југу Русије у многоме може да се упореди са Римом: пуна је древних тврђава, светилишта и темпераметних становника.

Пејзаж 

Република Дагестан на Кавкаским планинама је најјужнија територија Русије и тамо се налази један од њених најстаријих градова – Дербент (6. век п.н.е.). Шармантни град са неописивом атмосфером је и незванично главни град Дагестана. Оно што морате да видите у Дербенту је најстарија тврђава у Русији, позната под називом  
Нарин-Кала и најстарија џамија у Русији – Јума. Дербент је музеј под отвореним небом. Данас има статус државног завичајног музеја и објекта Светске баштине УНЕСКО-а.

Људи

Званични главни град Дагестана је Махачкала – прави кавкаски Вавилон. Становници Махачкале се деле на више од 100 етничких група и говоре око 60 језика. Најбројнији су Авари, а ништа мање познати су Лезгини. Њихов чувени плес „лезгинка“ се данас асоцира са свим народима Кавказа.

Дагестанци су претежно муслимани, али на тој територији хришћанство и јудаизам такође имају дугу историју.  

Детаљи

Без обзира на то што је Кавказ релативно мала територија, његова кухиња је јединствена и постала је једна од најутицајнијих у Русији. За њу је карактеристична велика количина зачинског биља и паприке.

Најпознатији дагестански специјалитет је хинкали: у танки комадић теста се увије пуњење од г0веђег меса и кува се у јакој, масној супи. Зачињен је бибером, сољу и ситно исецканим лишћем коријандра. Дагестанци кажу да је хинкали за њих оно што је паста за Италију.

Дагестански град Кизљар је иначе завичај руског коњака, који је високо ценио чак и Петар Први.

Russia beyond


  • Извор
  • фото: Janet Wishnetsky/Global Look Press / Russia beyond/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА