BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 23.02.

24.02.2018. год.

  

Сирија - пут до победе: Хронологија борбених десјтава -  Клинути овде или на фото испод


Руски ваздушни напади у Сирији




  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 23.02.



Снимак гранатирања конвоја у Африну

Турске снаге гранатирале конвој у Африну

Турска снаге су саопштиле су гранатирале "колону возила терориста" која је напуштала сиријски град Африн, као и да је у том нападу уништено око 40 возила курдских снага.

Како се наводи, турска артиљерија извела је напад са удаљености од 15 километара од места где се колона возила налазила.

Турска војска истиче да је циљ био да се погоде искључиво возила терориста, те да је "стога је велика пажња била усмерена да у нападу не страдају цивили".


Истовремено, сиријски медији оцењују да та возила нису припадала "терористима", већ да је погођен конвој који је превозио хуманитарну помоћ за становнике Африна.


Ситуација у Источној Гути се погоршава  - Милитанти су током ноћи из Источне Гуте на стамбене делове Дамаска испалили 83 гранате, изјавио је портпарол руског Центра за помирење зараћених страна у Сирији, генерал-мајор Јуриј Јевтушенко.

„Ситуација у Источној Гути наставља да се погоршава. Нелегалне наоружане формације не допуштају становништву да напусти територије под својом контролом и отежавају рад Сиријског арапског Црвеног полумесеца на медицинској евакуацији пацијената, од којих су већина деца и жене“, рекао је генерал-мајор.

Он је навео да је нарушавање режима прекида борбених дејстава забележено и у провинцијама Алепу, Латакији, Дери и Хомсу

Милитанти свакодневно гађају стамбене делове Дамаска из Источне Гуте. Јуче је Јевтушенко изјавио да се у предграђу „формира критична хуманитарна и социо-економска ситуација“, а да позиви Центра за помирење милитантима да прекину отпор, положе оружје и пређу на преговоре нису дали резултате.



Међународни комитет Црвеног крста позвао је сукобљене стране у Сирији да обезбеде лекарима да уђу у предграђе Дамаска. Организација је изразила бојазан да би борбе у региону могле да буду настављене наредних дана и недеља.

Генерални секретар УН Антонио Гутереш такође је позвао на хитни прекид свих војних операција у сиријској Источној Гути ради обављања хуманитарних операција.

Москва је иницирала разматрање проблема Источне Гуте у Савету безбедности УН. Према речима сталног представника Русије у УН Василија Небензје, у предграђу Дамаска остало је неколико хиљада бораца, укључујући и терористе Нусра фронта.

Контролу над градом Тел Рифатом преузеђе сиријска војска  - Курдске снаге самоодбране и сиријске снаге договориле су се о преносу контроле над градом Тел Рифат у северној провинцији Алеп на сиријску војску, преносе РИА Новости.

„Постигнут је договор да се контрола над градом Тел Рифат у провинцији Алепу са јединица курдских снага самоодбране преда сиријској војсци. Сиријска војска ући ће у град за неколико сати“, навео је извор.

Почетком месеца сиријска војска објавила је да су провинције Алеп и Хама комплетно ослобођене од терориста.


 

Преглед политичких и других вести за 23.02.

 

САД: Без Русије и њене подршке Сирији не би било уништења - Портпарол америчког Стејт департмента Хедер Нојерт саопштила је да астански процес у вези са ситуацијом у Сирији није успео због ситуације у Источној Гути.

„Ово је добар подсетник, када се види шта се одвија у Источној Гути последњих дана. Више од 400 цивила убио је сиријски режим. И, као што сви знамо, њега подржава не само Русија, већ и Иран. Ово је добар подсетник да Русија има јединствену одговорност за оно што се тамо дешава“, рекла је она новинарима.

Према њеним речима, „без Русије и њене подршке Сирији, не би било уништења“.

„Ово такође баца светло на оно о чему смо разговарали много пута. То је процес у Астани. Ово је нешто због чега САД постављају много питања: да ли САД учествују у Астани? Да ли је Астана добра ствар? Ово показује неуспех астанског процеса“, нагласила је Нојертова.


Она је додала да „управо због тога Сједињене Америчке Државе и толико других земаља подржавају женевски процес, као најбољи начин за напредовање, коначно доношење мира и политичко решење за Сирију“.

Нојертова је истакла да ће САД наставити да инсистирају на примирју у Источној Гути и врше притисак због тога. Према њеним речима, 30-дневно примирје је „једини начин“ на који могу да се обезбеде испоруке хуманитарне помоћи. 

Портпарол Стејт департмента сматра да Русија није заинтересована за окончање сукоба у Сирији и да не извршава споразуме постигнуте са САД у тој области.

„На основу руских акција, нисам сигурна да су они заинтересовани да се сукоб у Сирији оконча“, истакла је Навертова на брифингу. Она је цитирала заједничку изјаву председника САД и Русије, усвојену након састанка у Вијетнаму у новембру 2017. године, о немогућности решавања сукоба у Сирији војним средствима и посвећености женевском процесу. 

„То су обавезе које су Руси преузели на себе, а они их не испуњавају“, додала је она.

Она тврди да су агенција Спутњик и телевизија РТ „одговорни“ за заустављање насиља у Сирији, али није објаснила о каквој конкретној одговорности се ради. Раније су америчке власти оптужиле те медије за мешање у америчке изборе, такође без доказа.

„Разговарали смо са Русијом и тражили од руских власти да престану да помажу сиријском режиму да ради оно што то ради свом народу. Да ли нас Русија слуша? Нисам сигурна. Али позивам све вас (новинаре) да (председнику Русије) Владимиру Путину, РТ и Спутњику поставите ово питање: шта они раде да зауставе уништавање, смрт и убиства у Сирији? Занима ме шта ће одговорити. Они дефинитивно могу да учине више. Дефинитивно имају јединствену одговорност и желели бисмо да то учине“, истакла је Навертова.

Она није објаснила на шта је мислила и о каквој одговорности је причала. Портпаролка Стејт департмента при томе није поставила питање о одговорности америчких медија и власти и других западних земаља коалиције на челу са Вашингтоном за погибију цивила у Сирији након што су објављени нови подаци о жртвама међу цивилним становништвом Сирији. Према признању саме коалиције, најмање 841 особа је погинула у нападима коалиције у Ираку и Сирији од почетка војне операције Американаца и њихових савезника у августу 2014. године, а још 485 саопштења о жртвама се проучавају. 


Пентагон: Авионе Су-57 у Сирији не сматрамо претњом - Сједињене Америчке Државе не сматрају руске борбене авионе пете генерације Су-57 претњом њиховим војним операцијама у Сирији, изјавио је портпарол Пентагона Ерик Пахон.

Раније су медији саопштили да су у руску ваздухопловну базу Хмеимим стигла два ловца пете генерације Су-57, који сада врше тестне летове. Шеф Комитета за развој одбрамбене индустрије Владимир Гутењев рекао је да појава Су-57 у Сирији може бити застрашујућа за ваздухопловства суседних земаља, која повремено нарушавају ваздушни простор Сиријске Арапске Републике, те није искључио могућност слања најновијег ловца у Сирију.


"Ми не сматрамо да су ови ловци претња за наше операције у Сирији и наставићемо са операцијама", - рекао је Пахон. Он је додао да ће распоређивање најновијих авиона у Сирији бити у супротности са најавом Москве о смањењу војног контингента.

Су-57 (раније познат као ПАК ФА) је пета генерација авиона. Првих 12 серијски производених авиона планирано је да буду испоручени Ваздушнко-космичким снагама 2019. године.


САД: Не искључујемо поновни напад на Сирију - Вашингтон не искључује могућност примене војне силе против сиријске војске, изјавила је представник САД при УН Ники Хејли.

"САД не желе да буду у центру сиријског конфликта, али истовремено желе да учине све што може како би се заштитили људи од напада хемијским оружјем", рекла је Хејлијева.

Хејлијева је нагласила и да "САД настављају да врше притисак на Русију, која прикрива сиријски режим, предвођен Башаром ел Асадом, који кочи испоруку хуманитарне помоћи у Источну Гуту".

Она је истакла и да постоји могућност поновног ракетног напада америчких снага на Сирију као што је то био случај прошле године, уколико се поново утврди да је Дамаск користио хемијско оружје.

„Председник Доналд Трамп јасно је дао до знања да неће откривати своје планове, али истовремено Асад мора да зна да ћемо реаговати у случају да буде доказано да је коришћено хемијско наоружање“, додала је Хејлијева.

Небензја: Не постоји сагласност о хуманитарној паузи у Сирији - Не постоји сагласност о нацрту резолуције Савета безбедности УН о тридесетодневној хуманитарној паузи у Сирији, изјавио је стални представник Русије у УН Василиј Небензја.

„У нацрту резолуције, који је званично припремљен за гласање, иако су аутори савршено свесни да о њему неће бити договора, предлаже се наизглед једноставно решење — увођење режима прекида ватре на целој територији Сирије на период од најмање 30 дана. Ми смо веома заинтересовани какве ће гаранције бити дате за поштовање тог примирја? Али нисмо добили разумљив одговор“, рекао је Небензја на заседању о ситуацији у сиријској Источној Гути.

Русија је Савету безбедности УН упутила амандмане на нацрт резолуције о хуманитарној паузи у Сирији, додао је Небензја.

„Да би резолуција била смислена и реална, руска делегација је израдила амандмане на нацрт, који ћемо поделити члановима савета“, рекао је Небензја.

Неколико хиљада милитаната повезаних са терористима, укључујући и са Нусра фронтом, остају у Источној Гути, предграђу Дамаска, додао је Небензја.

„У Источној Гути наставља да оперише неколико хиљада непомирљивих милитаната, укључујући и оне повезане са терористичким организацијама, првенствено Нусра фронтом. Пре неког времена они су почели да крше споразуме о престанку борбених дејстава, организовањем офанзиве на јединице оклопних возила сиријских оружаних снага у Харасту“, истакао је руски амбасадор.

„Они гранатирају Дамаск и интензитет тих напада се сваки дан повећава. За дан испаљују десетине ракета, од којих више није сигуран ниједан део главног града Сирије“, рекао је он.


Коалиција САД: Убили смо ненамерно 841-ог цивила - Коалиција на челу са Сједињеним Америчким Државама признала је да је од њених напада у Ираку и Сирији погинуло више од 800 цивила.

„На основу расположивих информација, Заједнички оперативни штаб сматра да је најмање 841 цивил ненамерно убијен током напада коалиције од почетка операције ’Непоколебљива одлучност‘“, наводи се у саопштењу.

Још се истражује 485 извештаја о жртвама међу цивилима.

Крајем јануара коалиција је саопштила да је одговорна за погибију 830 цивила од почетка операције.

САД и њихови савезници воде операцију против терориста у Сирији и Ираку од августа 2014. године, при чему у Сирији делују без сагласности званичних власти.

Русија спремна да размотри резолуцију СБ УН о прекиду ватре у Сирији - Русија је спремна да размотри резолуцију СБ УН о прекиду ватре у Сирији, али режим прекида ватре ни у ком случају не треба да се односи на терористичке организације, изјавио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.

„Резолуцију коју нам предлажу на усвајање спремни смо да размотримо“, рекао је Лавров додавши да режим прекида ватре ни у ком случају не треба да да се односи на ДАЕШ, Нусра фронт и оне групе које сарађују са њима и систематски гранатирају Дамаск.

Он је додао да је Москва предлагала Нусра фронту да напусти Источну Гуту у Сирији, али су они одбили.

Он је додао да се Москва плаши да је циљ пројекта резолуције СБ УН о примирју у Сирији да се Дамаск оптужи за све грехе, како би се прогурао „план Б“ — смена режима због кршења резолуције 2254 која предвиђа да сами Сиријци одлучују о својој судбини“.

„Ако наши аргументи опет буду игнорисани, немамо другог избора осим да мислимо да је циљ аутора ове иницијативе да се окрену стрелице на Дамаск и ограде терористичке групе“, рекао је министар.
Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

    ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА