BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 31.01.

01.02.2018. год.

  

Сирија - пут до победе: Хронологија борбених десјтава -  Клинути овде или на фото испод


Руски ваздушни напади у Сирији




  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 31.01.



Стање на фронту - .

Центар за помирење о ситуацији

Преглед политичких и других вести за 31.01.



Учесници Конгреса националног дијалога Сирије: Изражавамо заједничку жељу да што пре ставимо тачку на актуелни сукоб - Учесници Конгреса националног дијалога Сирије у Сочију изјавили су да је њихов главни циљ заустављање сукоба и повратак мира у Сирију, наводи се у саопштењу учесника Конгреса објављеног на интернет страници Министарства спољних послова Русије.

„Ми, учесници Конгреса националног дијалога Сирије, изражавамо заједничку жељу да што пре ставимо тачку на актуелни сукоб“, истиче се у документу. „Сви ми делимо исти циљ: враћање мира и просперитета у нашу домовину и миран суживот без насиља и тероризма у свим њиховим облицима и појавама“.

Учесници Конгреса националног дијалога затражили су помоћ земаља света у обнављању статуса угледног члана међународне заједнице. „Позивамо све пријатеље Сирије да предузму све неопходне мере како би помогли нашој драгој земљи да поврати свој статус угледног члана међународне заједнице“, наводи се у документу.

Учесници Конгреса су такође позвали светску заједницу да допринесе превазилажењу последица рата и обнови Сирије кроз пружање несметаног хуманитарног приступа свим сиромашним становницима земље.

„Према нашем напредовању у процесу политичког решавања на основу Резолуције 2254 СБ УН позивамо УН, међународне хуманитарне организације и читаву међународну заједницу да допринесу превазилажењу последица рата и враћању Сирије кроз предузимање додатних мера за континуирано обезбеђивање брзог, безбедног и несметаног хуманитарног приступа свој нашој сиромашној браћи и сестрама, као и пружањем нашем народу додатне помоћи, која доприноси обнови основних објеката инфраструктуре, укључујући и социјалне и економске објекте и организовање великих операција за разминирање“, истиче се у документу.

У документу се наводи да учесници Конгреса виде начин за политичко решавање проблема Сирије на основу поштовања и потпуне привржености суверенитету, независности, територијалном интегритету и јединству Сирије, њене територије и народу.

„Сирија мора да игра значајну улогу у међународној заједници и региону, укључујући и као део арапског света, у складу са Повељом УН, њеним циљевима и принципима“, наводи се у изјави.

Такође се наводи да само сиријски народ треба да одреди будућност земље демократским средствима на изборима и „мора да има искључиво право да одређује политичко, економско и социјално устројство без спољног притиска или мешања, у складу с међународним правима и обавезама Сирије“.

Како је изјавио специјални представник руског председника за сиријско решење Александар Лаврентјев, Конгрес националног дијалога Сирије у Сочију одобрио је три документа: финалну изјаву, обраћање учесника и списак кандидата за одбор за разматрање питања везаних за израду сиријског устава. Према његовим речима, списак ће „бити предат у најскорије време након мале координације око конкретних имена“ специјалном изасланику генералног секретара УН за Сирију Стафану де Мистури ради даљег рада.

Лавров и Чавушоглу разговарали о ситуацији у Сирији - Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров и министар спољних послова Турске Мевлут Чавушоглу разговарали су 30. јануара телефоном, наводи се у саопштењу руског Министарства спољних послова.

„Министри су разматрали низ практичних питања везаних за одржавање Конгреса националног дијалога Сирије који је данас отворен у Сочију“, пише у саопштењу.

Министарство додаје да је до разговора дошло на иницијативу турске стране.

Лавров: Русија, Турска и Иран ће на сваки начин помагати специјалном изасланику УН-а за Сирију Стафану де Мистури - Русија, Турска и Иран су се договорили да на сваки начин помажу специјалном изасланику УН за Сирију Стафану де Мистури да унапређује рад на сиријском уставу у Женеви на основу резултата форума националног дијалога у Сочију, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.

Он је додао да ће „очекивати резултате од УН, који ће се ослањати на овде постигнуте договоре“.

Лавров је констатовао да су зоне деескалације у Сирији, упркос свим недостацима, значајно смањиле ниво насиља у земљи.

„Захваљујући директном дијалогу који се одвија у Астани, успели смо да формирамо зоне деескалације и, уз све недостатке, оне су знатно смањиле ниво насиља. То сви признају, укључујући и Савет безбедности УН“, рекао је Лавров новинарима.

Руски министар је, говорећи о могућности одржавања Конгреса националног дијалога Сирије „Сочи 2“, изјавио да Москва не покушава да гледа у будућност, јер је најважније да се стимулише Женевски процес о Сирији. 

„Договорили смо се да се резултати Конгреса прослеђују УН у нади да ће стимулисати Женевски процес. (Специјални изасланик генералног секретара УН за Сирију Стафан) де Мистура има сва овлашћења садржана у Резолуцији 2254 и данас је на Конгресу изражена подршка овим овлашћењима и захтев да се активно ангажује у раду на уставу“, додао је Лавров. 

Он је рекао да је Русија спремна за дијалог са Западом о Сирији у било ком формату и да је најважније поштовање принципа да о судбини Сирије одлучују сами Сиријци.

„На овај конгрес позвали смо представнике свих земаља сталних чланица Савета безбедности УН и многе друге државе. Захвални смо Кини и Казахстану јер си њихови специјални представници делегирани на овај догађај“, рекао је министар.

Према његовим речима, „западни партнери су се ограничили да овде пошаљу младе дипломате из својих амбасада у Русији“. „Било како било, спремни смо за дијалог у било ком формату и на било ком нивоу“, нагласио је Лавров.

Он је навео да је најважније само поштовање главног принципа Резолуције 2254 — да само сâми Сиријци могу да одлучују о судбини своје земље.

Учесници Конгреса националног дијалога Сирије у Сочију одобрили су изјаву са принципима будуће организације земље, додао је шеф руске дипломатије.

„На Конгресу је одобрена изјава са основама и принципима будућег устројства Сирије. Ови принципи нису револуционарни, то су кључне норме међународног права — поштовање суверенитета, територијалног интегритета, независности Сирије, обезбеђивање права свих етничких и верских група, обезбеђивање политичког процеса који неће оставити никога по страни и који ће дозволити самим Сиријцима да без спољног мешања одреде своју судбину“, истакао је Лавров.

Учесници Конгреса такође су се договорили о формирању уставне комисије, која ће укључивати делегате изабране на форуму, као и представнике оних група које нису присуствовале Конгресу у Сочију, и ова комисија ће радити у Женеви.

Према његовим речима, „овај резултат, стварање уставне комисије, предаје се УН у складу са Резолуцијом 2254“.

„Рад ове нове структуре, одбора за припрему сиријског устава, биће организован у Женеви“, додао је министар.

Он је навео и да Русија чека да од специјалног изасланика Уједињених нација за Сирију Стафана де Мистуре у најскорије време добије конкретне предлоге за организацију рада ове уставне комисије.

Састанци „петорке“ о Сирији у Вашингтону и Паризу могу да ометају Женевски процес, рекао је руски министар.

Пет земаља (САД, Француска, Саудијска Арабија, Јордан и Велика Британија) развило је у Вашингтону документ који се односи на план имплементације Резолуције Савета безбедности УН 2254 о Сирији. Шеф делегације Владе Сирије Башар ел Џафари изјавио је да Дамаск не прихвата документ „петорке“ и да сматра да је његов циљ подривање женевских преговора и Конгреса националног дијалога Сирије у Сочију.

„Споменули сте документ пет земаља које су се састале у Вашингтону, а затим у Паризу. Оне су написале неке од својих идеја и ставиле их на папир. Рекао бих да је ово закулисна активност. Она не одговара Женевском процесу, јер се састало пет земаља, произвољно изабраних, које нису позвале кључне актере укључене у сиријско решење. А да не помињем сиријске стране, које нису биле тамо. О њима нико није размишљао“, рекао је Лавров новинарима.

„Али ни Турска, ни Иран, ни Русија, као земље-гаранти астанског процеса, који су сви поздравили, нису позвани. Према томе, чини ми се да такви закулисни састанци могу управо да ометају Женевски процес, јер би неки могли да изграде илузије да је тако могуће брже преговарати него са учешћем свих страна без изузетка“, истакао је министар.

„Што се тиче коментара које чујемо из Париза, Вашингтона и других престоница, знате да је наш Конгрес отворен и на њему учествује представник генералног секретара УН Стафан де Мистура, учествују посматрачи које смо позвали из свих сталних чланица Савета безбедности УН, из земаља-суседа Сирије и других арапских држава, и Казахстана као земље-домаћина Астанског процеса“, нагласио је Лавров обраћајући се новинарима.

Конгрес националног дијалога Сирије који је одржан у Сочију први је важан корак у међусиријском помирењу, и све у свему био је успешан, рекао је руски министар спољних послова.

„Најважније је да строго поштујемо основни принцип Резолуције 2254 — да ће само сâми Сиријци одлучивати о судбини своје земље. Циљ овог Конгреса и био је управо стварање услова за то, и мислим да је овај први и веома важан корак у целини био успешан“, закључио је Лавров.

Конгрес сиријског националног дијалога у Сочију одржан је у уторак. На њему је учествовало више од 1.500 људи који представљају све политичке и етничко-верске групе Сирије. Кључни задатак Конгреса је почетак рада на новом уставу Сирије као и формирање уставне комисије. Конгресу присуствују посматрачи држава-гараната (Иран и Турска), неколико арапских земаља, као и делегације канцеларије специјалног изасланика УН за Сирију Стафана де Мистуре, коју предводи Де Мистура лично.

Мистура: Сиријски одбор за уставне реформе створен на конгресу у Сочију - Конгрес сиријског националног дијалога у Сочију у Русији усагласио је листу представника за израду новог сиријског устава, изјавио је специјални изасланик УН-а Стефан Де Мистура, додајући да је то допринело женевском мировном процесу.

"У својој завршној изјави данас сте прихватили 12 принципа, развијених у политичком процесу у Женеви, који описују визију Сирије, а коју би сви Сиријци требали бити у могућности да деле", рекао је Мистура, обраћајући се Конгресу.

"Такође узимам у обзир од вас, који сте овде, да се сложите о формирању Уставног одбора, а који ће укључивати делегацију Владе Сиријске Арапске Републике заједно са широко представљеном опозиционом делегацијом за израду уставне реформе ".

Званичник УН-а је рекао да је током конгреса била бурна расправа, али је додао да је то потпуно нормална појава током демократских преговора.

"Формирање Уставног одбора је драгоцен допринос политичком решењу под окриљем УН-а у складу са Резолуцијом 2254 Савета безбедности", нагласио је он.

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

    ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс


Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА