BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Авети прошлости: Заборављена гробља бродова у Русији

Авети прошлости: Заборављена гробља бродова у Русији
27.01.2018. год.


Није лако направити брод, али га није лако ни „пензионисати“. Процес демонтаже је тежак и зато се често праве „гробља бродова“, тј. места где се бродови потапају на велику дубину или остављају на обалама далеких залива. 

 

Демонтажа бродова којима је прошао рок употребе није лак задатак. Идеална варијанта је да се брод демонтира на сувом доку. Међутим, не може сваки суви док примити огроман брод као што је нафтни танкер или велики туристички брод.

 

Половина бродова у свету своју последњу пловидбу завршава на специјалним местима за демонтажу у Индији, Бангладешу, Пакистану и Турској. Ту на плажама без примене било каквих аутоматских уређаја хиљаде радника ручно режу и цепају бродове на комаде обичним пијуцима и чекићима.

Демонтажа бродова је тежак, али и опасан задатак јер је штетан како по здравље ангажованих радника, тако и за природну средину. У процесу демонтаже ствара се много старог гвођжа и ослобађа много нафтних деривата, живе, олова, антимона и др.

Други начин да се власник ослободи старог брода јесте да га потопи у великој дубини. СССР је имао шест гробаља старих бродова у Северном леденом океану и четири у Тихом океану. Већином су они припадали совјетској ратној морнарици.

Русија, САД и поједине друге земље и даље потапају своје бродове у седам мора. Тај метод није савршен због загађења, а у случају нуклеарних подморница и због радијације.

Поједини стари бродови служе као мете у војним маневрима или у тестирању нових врста оружја. Други могу бити намерно потопљени у мору недалеко од обале како би се искористили као полигон за обуку војних ронилаца.

Поред морских дубина, као гробља се користе и заливи широм света. На десетине бродова је остављено на њиховим обалама, или су делимично потопљени близу обале. Ту они чекају процес демонтаже који можда никада неће бити покренут...

У Русији се већина таквих „гробаља“ налази изнад Поларног круга и на руском Далеком истоку. На пример, близу руске поморске базе Северне флоте Олења Губа у Мурманској области, постоји гробље на коме су остављене десетине отписаних подморница. Додуше, мале су шансе да им неко приђе и погледа изблиза јер је приступ том месту строго ограничен.

Посебна пажња се посвећује демонтажи војне технике. У сувим доковима се врши процес демилитаризације у коме се са технике уклања све оружје и опрема која се чува у строгој тајности.

Борис Јегоров,
Russia beyond



  • Извор
  • фото: Антон Денисов/Sputnik / Russia bezond/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА