BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Из дубине векова: Десет древних градова Русије

Из дубине векова: Десет древних градова Русије
23.01.2018. год.


Ови градови су били познати још у средњем веку, па чак и у античко доба. Својевремено су одиграли важну улогу у историји Словена и других древних народа.

Смоленск (9. век) 

Град је први пут поменут у хроникама 862. године као политички центар племена Кривићи. Смоленск је 882. године заузео новгородски кнез Олег. Тада је овај град постао део старе руске државе са центром у Кијеву.

Муром (9. век) 

На обали реке Об подигнут је главни град угрофинског племена Мурома по коме је добио име. У летописима се први пут помиње 862. године. Муром је био велики трговачки центар и један од најважнијих градова на истоку Старе Русије.

Ростов Велики (9. век) 

Ростов Велики је подигнут на земљи угрофинског племена Мерја, а у 9. веку је постао део руске државе. То је био један од најразвијенијих и најнасељенијих градова тадашње Русије.

Велики Новгород (8. век) 

Велики Новгород се први пут помиње у летописима 859. године, али је настао у 8. веку. Био је центар Старе Русије до 882. године када је Кијев постао стоно место великог кнеза.

Алушта (6. век) 

Град је подигнут по наредби византијског императора Јустинијана I у 6. веку. Тада се звао Алустон. То је био важан центар на јужној обали Кримског полуострва. Данашњи назив Алушта град је добио у 15. веку.

Судак (3. век) 

Насеље су основали номади Алани 212. године нове ере и дали му име Сугдаја. У средњем веку је неколико пута мењала власт у граду – припадао је Византијцима, Хазарима, Куманима и Монголима. Данашњи назив Судак је добио у време османлијске владавине (15-18. век).

Јевпаторија (5. век пре наше ере) 

Грчки колонисти су основали насеље Керкинитис у 5. веку пре наше ере. Оно је до 2. века пре наше ере било познато као важан трговачки центар, а онда су га разорили Скити. Не зна се много о судбини града током средњег века, када је овде подигнута турска тврђава Гозлеве. Данашњи назив град је добио 1783. године.

Феодосија (6. век пре наше ере) 

Град су основали грчки колонисти у 6. веку пре наше ере. Од 355. године пре наше ере био је део Босфорског краљевства. Хуни су га похарали у 4. веку, а затим је град постао поприште битке између Византијске империје и Хазара, да би у 13. веку доспео у руке Монголима.

Дербент (6. век пре наше ере) 

Пре сједињења Крима са Русијом 2014. године Дербент је сматран за најстарији град у земљи. Мисли се да је град основан у 6. веку пре наше ере, мада су његови житељи уверени да је стар преко 5.000 година. Дербент је познат и као „Каспијска капија“, јер се налазио на раскршћу цивилизација и спајао север и југ, запад и исток. Као део древне државе која се звала Кавкаска Албанија, град је био центар христијанизације Кавказа, али откако је доспео у руке Омејадском калифату у 8. веку Дербент је постао центар ширења ислама у овом региону.

Керч (7. век пре наше ере) 

Керч је најстарији град у Русији. Основали су га грчки колонисти из Милета у 7. веку пре наше ере и дали му име Пантикапеј. У разним периодима овај моћни град је био престоница Босфорског и Понтијског краљевства. Пантикапеј је доста страдао за време најезде Хуна у другој половини 4. века, али је ипак опстао. У средњем веку је често мењао „власника“ и назив. Док је био под влашћу Византије звао се Босфор (6. и 7. век), под влашћу Хазара се звао Карча (7-10. век), а када је припојен словенској Тмутаракањској кнежевини добио је име Корчев (10-12. век).

У Русији постоји велико мноштво зграда и објеката који су настали пре много векова и који су сведоци многих историјских догађаја.

Борис Јегоров,
Russia beyond



  • Извор
  • фото: Legion Media / Russia beyond/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова


„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА