BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Сенат САД гласао против амандмана да се заустави рат у Ираку и Авганистану

РТ: Сенат САД гласао против амандмана да се заустави рат у Ираку и Авганистану
13.09.2017. год.


Извор:
Восток, РТ

Амерички Сенат је гласао против амандмана (61:36) који је предложио сенатор Ранд Паул, а којим се предлагало укидање овлашћења за кориштење војних снага (Authorizations for Use of Military Force - AUMF) из 2001. и 2002. године у Авганистану и Ираку.

Сенат не може да укине овлашћење без замене новим, изјавио је сенатор Џон Мекејн.

"То би значило да би одмах морали повлачити америчке снаге у иностранству", рекао је сенатор Боб Коркер, који се такође успротивио Пауловом амандману.

Паул је обећао да ће одложити усвајање Закона о овлашћењима националне одбране, вредног 700 милијарди долара ако не добије гласове за укидање "AUMF-a".

"Били смо тамо 16 година. Време је да се ратови заврше. Време је да Конгрес гласa о томе да ли треба да се заврши или не, "изјавио је Паул.

Ранд Паул је напоменуо да је његов протест првенствено због војника, додајући да су "лицемери сретни, који се претварају да су забринути због наше уставне дужности да прогласимо рат, али су задовољни тиме што блокирају гласање о завршетку било којег нашег тренутног рата".

У борби против терористичке групе "Исламска држава", администрација Трампа се ослања на Овлашћење за употребу војне силе које је одобрио Конгрес 2001. године, убрзо након напада 11. септембра.

Та мера је специјално осмишљена, тако да председнику даје овлашћења да гони "оне народе, организације или особе које су планирале, починиле или помагале у терористичким нападима који су се десили 11. септембра 2001. године или су штитили такве организације или лица".

Прошлог месеца државни секретар Рекс Тилерсон и секретар за одбрану Џим Матис су саопштили законодавцима да Овлашћење из 2001. године даје довољно простора да се води рат против "Исламске државе" у Ираку и Сирији.

Критичари имају опречна мишљења, пошто група "Исламска држава" није постојала пре 16 година и да САД сада користе законске одредбе за спровођење војних операција у Сирији, Јемену, Сомалији, Либији и другим земљама.

Одвојено овлашћење, којим је 2002. године одобрен рат против Садама Хусеина у Ираку, такође је на снази.

Резолуција о ратним овлашћењима, донесена 1973. године, забрањује америчким трупама да се упућују у борбу дуже од 90 дана, осим ако Конгрес не одобри војну силу.

Рат у Авганистану, који је почео 2001. године као одговор САД на напад 11. септембра, је најдужи рат у историји САД-а.



  • Извор
  • фото: © Bob Strong / Reuters/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА