BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић
ЕРОТИКА КАО КОНСТАНТА У ЖИВОТУ ДОСТОЈЕВСКОГ

На рођендан Достојевског (11. новембар)

На рођендан Достојевског  (11. новембар)
11.11.2015. год.

Име великог руског  писца носе авиони,   бродови хотели

. Достојевски,   велики пријатељ жена (женио се три пута као Мајаквоски ),   смирио се тек после педесете године

. Жене су га волеле и поверавале му се

. Специфичан ритам у љубави према женама,  еротика као константа у животу Достојевског

. Ретко је који светски псиац тако разумевао жеснку душу,   патње,   љибав  и страдања жена

  
На данашњи дан,   11.  новембра 1821.  рођен је руски књижевни гениј,  Фјодор Михајлович   Достојевски.
 
Након обележавања јубилеја (1821-1881-2011)  Достојевски све више фунционише као својеврстан  бренд у савременој Русији. 

Њему дајемо спомен ову.

Да погледамо  најпре којим су све објетима наденута имена класика.

Авиони,   бродови,   хотели…

У „Аерофлоту“ су једном „Боингу-Б767“ који лети на дуге пруге дали име „Ф. Достојевски“. У речној флоти по Волги плови четворопалубни   брод „Фјодор Достојевски“,   док је брод  „Достојевски“,   онако фамилијарно,   без Фјодора,    послат у заслужену пензију. То путничко речно пловило је било изграђено у Мађарској 1956,   да би деведесетих престало да плови и ускоро било претворено у гостионицу на води.

Кад је о угоститељским наменама реч,   треба поменити да је у Санкт-Петербургу отоврен мини –хотел  „Дом Достојевског“ који се не може пожалити да је икад остао без гостију. 

У Москви је 2010.  нова станица метроа,   181.  ро реду у систему престоничке подземне   железнице,  названа „Достојевски“,   кад  је већ једна,  далеко познатија  и то у најстрожем центру главног града,   већ одавно добила име једног другог,   не тако великог,    у милости совјетске  власти  писца- Мајаковског.

У част Фјодора Михајловича назван је и један кратер на планети Марс,   ка којој се упутило не само америчко,   него и руско истраживачко  космичко бродовље.

Фјодор Михајлович - велики пријатељ жена

Недавно је изашла књига „Тајни живот Достојевског. Страсти,   навике,   пороци“ у којој су аутори  К.  и Т.  Јенко анализирали интимни,   лични живот класика руске књижевности зато што управо он у суштини  формира  стваралаштво  верликог писца.

И показало се да су на површину испловиле многе чињенице које су досад биле непознате читаоцима дела руског генија.
Ево неколико епизода из ове монографије изашле у издању „Ексмо“.

После педесете се смирио и почео да се навикава на породични живот

Имао је већ педесет година  кад се мало смирио и почео да се навикава на породични живот.   Као и раније,   навикао је да ради  до касно у ноћној тишини  уз светлост  две велике  свеће,   а    устајао је врло касно. На доручак је долазио у градском сакоу  са марамицом у џепићу,   увек добро осмотривши сако да нема случајно неке мрље на њему  које није могао поднети.  Пио је редовно  чај  са великим уживањем   захтевајући  да се тај напитак припрема врло пажљиво,   тако да чак ни изузетно  толерантна и трпељива  Ана  Григорјевна,   друга пишчева супруга,   није могла издржати,  па је престала да се тиме занима.   Он је тако сам морао да се бахће са чајником  из којег би испио  две чаше  преслатког   и јаког чаја,   док је трећу уносио у кабинет  и пијуцкајући радио. Све у радној  соби је   морало остати у првобитном,   неизмењеном стању,   и свако јутро је Ана Грогоријевна морала проверавати (као да није имала преча посла) да ли су  у кабинету намештај  и списи на своме месту.

Уколико би се случајно десило да се нешто поремети,   а Достојевски то примети,   настала  би велика бука и бес аутора „ЗлИх духова“. 

У ладици је Фјодор Михајлович имао спрмене воћни желе,   суво грожђе,   орахе и слаткише да почасти децу кад би она којим случајем банула  у кабинет и поред изричите мајчине забране да тамо не улазе.

Жене су га волеле и поверавале му се

Ана Григоријевна  је причала да  је он имао велики број  искрених пријатеља међу  женама и оне су му без  икаквог узтезања поверавале своје тајне и тражиле савете.

„Ретко ко је тако дубоко разумевао женску душу,   њене патње и страдања  као што  их је схватао и разумевао Фјодор Михајлович.“

Али она ничим није показивала да је због тога била љубоморна.    Напротив.  Кад би  се он враћао  кући у два сата по поноћи,   она га је све време чекала,   кувала му чај,   а он би,   пошто би се преобукао у широки летњи огртач који му је служио уместо халата,   улазио к њој у спаваћу собу,  пошто су обично спавали одвојено,   причао јој до детеља како је провео вече и  често би их у  том разговру и зора затицала.

Специфичан ритам у љубави према жени,   еротика као константа

У свој љубави према жени Фјодор Михајлович је имао специфичан ритам,   своје плиме и осеке,  и он је одлично схватао: осећање и осетјивост увек наилазе по путањама кривуља.  

Али константа  у тим односима била је управо еротика.
Еротске жеље не само што нису јењавале  с годинама,   него су чак добијале нову снагу и замахе. Одлазио је у Емс на лечење и отуда је слао писма пуна најинтимнијих исповести: 

„Мислим на тебе сваког минута,   Ањка,  тугујем за тобом мученички… Кад увече  легнем у постељу (нека то остане међу нама) мислим на тебе и  патим очајнички,   грлим те у мислима и љубим  сву маштајући(разумеш  ли ме ?). Долазиш ми  у сан  као заводница. Често си ми пребацивала да ћу овде  у иностранству јурити за другим женама. Љубави моја,   и у пракси сам  овде доказао  да осим тебе не могу замислити ниједну другу жену. Нису ми потребне друге,   ја хоћу тебе,   ето,   о чему свакодневно себи говорим. Сувише сам се на тебе навикао и сувише озбиљно сам посвећен породици. Не саблажњавај се док ово читаш,  ти треба да ме познајеш.   Надам се да ово писмо нећеш никоме показивати.”

За филм је  писац остао,   ипак,    неухватљив

Досад нико није успео да сними канонски филм о Фјодору Михајловичу Достојевском,   иако је било више таквих покушаја у Русији и ван њених граница.

На каналу „Култура“ репризно ј приказан серија Владимира Хотиенка „Достојевски“ с Јевгенијем Мироновом у насловној улози.   После приказивања филма на редитеља се обрушила салва критике: многи сматрају да је  Достојевски представљен  сувише бледо.

Двадесет шест дана из живота Достојевског,   успешна филмска биографија

Једна од насјупешнијих филмских биогрфија аутора „Идиота“ је филм који је 1980.  г.   снимио Александр Захри под насловом „26 дана из живота Достојевског” с Анатолијем Солоницином у главној улози. У филму се приказује период од 26 дана за време којих је да би  вратио дуг  изадвачу Фјодор Михајлович писао роман „Коцкар“. 

На Берлинском фестивалу  филм  је добио “Сребрног медведа”за најбољу мушку улогу.

И ван граница Русије такође снимају биографске  филмове о Достојевском

И ван граница Русије  покушавају да сниме филм о жвоту аутора „Браће Карамазова”.  Филмски гледаоци се вероватно сећају „Коцкара“ (The Gambler“)  из 1997.  Редитеља Кероли Мака,    копродукцију Велике Британије,   Ирске  и Мађарске. Роман  је аутобиогарфски,   па  је зато и  главни јунак филма -Достојевски. Занимљовост овог филма је у томе што главну улогу у њему игра Мајкл Гембон,   познат сваком данашњем  детету на Земљи. Пре неколико година  Гембон је играо …никога другога него професора Дамблдора у филмској епопеји о Гари Потеру.

Достојевски први пут на филму још 1932.

Први пиут се лик Достојевског појавио на филму  још 1932. Филм Васиља Фјодорва „Тамница народа” (други наслов: „Мртви дом”) по много чему је уникалан.  То је био тек други совјетски звучни филм .    У њему су приказане неке епизоде из живота  Достојевског у прогонству,   у „мртвом дому”,   а улогу великог писца је је веома упечатљиво одиграо   Николај Хмелов.


Бранко Ракочевић


 

 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА