BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Љубан Ковачевић
КОЛУМНА - ЉУБАН КОВАЧЕВИЋ

Србска дипломатија као бушан котлић!

Србска дипломатија као бушан котлић!
08.06.2015. год.
Изузимајући правни систем у Србији из овог текста, у неколико политичко-дипломатских прилика које је као шансу имала Србија, покушаћу да објасним колико ми као земља добијамо а колико због лоших политичких кадрова губимо. Цео рад је сведен на локално – покрајинске и републичке политичке „неспособне“ кадрове а важност и закључак је јасан – промене у држави!

 Сећамо се чувене „Томоваче“ ракије, коју је као сувенир за собом по иностранству вукао Томин кабинет, не би ли странцима показали праве вредности Србије као јаке и стабилне државе вредне за инвестирање. Србски бренд Шљивовицу, заменила је „Томовача“ коју наводно производи лично актуелни председник државе Томислав Николић. Елем, ракија као ракија и није толико битна у овој колумни али свакако јесте то да сам кабинет као и председник од странаца сакривају Шљиву као бренд а потурају своју личну ракију са ко зна колико гради. По закону у Србији за производњу ракије потребна је фирма, дозвола и цертификат, што „Шљивовица“ оригинал има те за дистрибуцију исте такође су потребне одређене дозволе, контроле и слично а Томина ракија ем је произведена у казану ем нема цертификат ем се дистрибурира и рекламира путем свих медија што је у случају поштовања закона од стране највишег законског тела – председника, чисто кршење истог.


Да мање пишем о чувеној „Томовачи“ а више о проблемима тзв. суве дипломатије на србској политичкој сцени, почећу са Вучићевом посетом Сједињеним државама. Многи су у Србији ову званичну посету шефа српске Владе дочекали на колац, док су је из владајуће позиције поздравили мишљенима да је Србија напокон добила стратешког партнера на пољу економије и дипломатије, али они што су ову вест дочекали критички оцењивали су да је посета САД-у само маркетиншки трик Владе и да Американце боли „уво“ за Србију – што по свим претходним изворима и има смисла. Но, према речима Вучића, многе америчке компаније уложиће у Србију. Живи ми били па видели…

 
После „шупљег лонца“ у Америци, окренућу се ка Европи илити новој европској земљи пред којом ће се Србија очигледно поклонити и поклекнути како би добила мрвице гасног деривата за грађане Србије. Наравно да Руси не планирају да попусте у намери да заврну славине за Украјину, самим тиме за овај драгоцени енергенат, скоро све балканске земље вадиће очи једни другима, не би ли „измолили“ гас за своје државе. Хрватски министар енергетике поручио је да ће Србија у колико то буде тражила – добити гас а пошто код нас сваки договор заврши се неславно видећемо да ли ће и то на пољу наше дипломатије проћи.
 
 Како то бива, презадужене земље задужују се све више и више док јавни дуг Србије износи око 24,2  милијарде евра што је премного за једну малу земљу као што је Србија. Надајући се подршци и реченицама из Брисела да ће Србија пронаћи своје место у Евро зони, Влада и већина грађана верује се да ће нашим мукама доћи крај али оно што је „патка“ коју нам сервира Брисел и што грађани Србије не знају, јесте то, да ћемо ми у ЕУ ући тек пошто из ње иступи Грчка?! Новине и главна тема јесте и то да се Ципрас окреће Русији док ми спас и подршку за приступ у ЕУ тражимо код Американаца, а боље сутра за обе земље се ни не назире.
 
У унутрашњости ништа ново, посла скоро и да нема а дуговања грађана према јавном сектору прелази сваку нормалну меру и стандард. Животни стандард и основне намирнице за живот, испод сваког нивоа су. Судећи према разним анкетама дневна потрошачка корпа за трочлану породицу стаје око 1500 динара (минимално), док је плата у просеку од 25.000 до 35.000 динара у унутрашњости. У Београду јесте већа плата, али у престоници свакако је и скупљи живот. Све у свему, на исто му све то дође.
 
Тема која је увек активна у Србији јесте и "грађански" буџет, Како преживети и опстати, нико не зна!? А на ово питање не би одговор имао ни Јосип Броз Тито! Једно је јасно да ако се у реформистичком подухвату против корупције будемо држали сви заједно и сваки вид исте пријавимо и на њеној санкцији безусловно инсистирамо – можда нешто и буде боље и поправљено, те живот у Србији напокон постане бољи и успешнији, ако не за нас бар за наш подмладак.


  • Извор
  • Foto: Net


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА