BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Њено величанство вотка: Историја најпознатијег руског напитка

Њено величанство вотка: Историја најпознатијег руског напитка
22.08.2017. год.
Руси нису измислили вотку али су је радо прихватили, и она им је затим вековима доносила и весеље и несрећу.


„Вотка је уље за подмазивање које смањује тензију између Руса и стварности која их окружује“, рекао је једном савремени руски песник Дмитриј Биков. „Без вотке би се рањива руска душа и сурова стварност међусобно искрзале, али алкохол помаже Русима да се боре са светом“.

Биков се, наравно, нашалио. Вековни стереотип не одговара истини јер не воли сваки Рус вотку. Можда је тешко поверовати, али има Руса који чак мрзе ово „уље за подмазивање“. Лав Толстој је у 19. веку оштро критиковао људе који пију. „Тешко је замислити како би друштво било срећно када би људи престали да се трују вотком, вином и дуваном“, рекао је он једном приликом.

Вотка се, међутим, увек доводи у везу са целом Русијом, неодвојивим делом такозваног „Европског појаса вотке“ где је овај напитак временом постао најпопуларније алкохолно пиће, засенивши вино и пиво. Али то није увек било тако.

„Жива вода”

Руси ни сами са сигурношћу не могу да кажу када је вотка продрла у Русију, ни када је постала толико популарна. Постоји мит да је Дмитриј Мендељејев, творац периодног система елемената, први направио стандардну јаку вотку са 40% алкохола и да је то било 1894. године, тако да је он касније сматран оцем овог напитка, али све то није истина. Вотку су Руси пили далеко пре Мендељејева.


Извор: Марина МироноваИзвор: Марина Миронова

По мишљењу историчара Александра Пиџакова, алкохол је „маринирао” јетру становницима Царске Русије још у 15. и 16. веку. Он каже да су Руси били инспирисани Европом у којој су италијански учењаци експериментисали са „живом водом“, правећи алкохол дестилацијом ферментисане комине. „Жива вода“ је била врло јака, скоро као чист алкохол. Руси су је искористили за стварање прве сорте „хлебног вина“. Према томе, све је почело у 16. веку. Тај рани тип вотке су Руси чак и извозили у иностранство.

Привилегија племства

Вотка је била јефтин производ, тако да се на њој лако могло зарадити. У 18. веку руске власти нису желеле да свака „шуша“ прави ово пиће, тако да је царица Јелисавета издала указ којим се само племићима дозвољава да праве и продају вотку. Тиме је квалитет вотке побољшан, јер су племићи могли приуштити себи примену метода и коришћење компонената помоћу којих је вотка чишћена, између осталог и од протеина животињског порекла. Додаване су и разне ароме, тако да је сваки произвођач правио вотку посебног укуса.

Међутим, аристократе нису дуго уживале у овим привилегијама. У 19. веку се илегално производила лоша вотка од кромпира. Због тога су заинтересовани руски императори увели монопол државе на производњу вотке, тако да је само властима било дозвољено да производе алкохол, а алкохол јачине 40% је усвојен као стандард.

Од државног монопола до конкуренције

Влада је дуго држала монопол на производњу и продају вотке, и у царском периоду, а и после њега, за време комуниста. Пред почетак Првог светског рата 1914. године тај монопол је био велики извор новца у власништву руске државе и доносио је 32% од укупних државних прихода.

Извор: Legion MediaИзвор: Legion Media

Државна производња вотке је обустављена због конфликта, али су совјетске власти 1924. године обновиле овај процес јер је Совјетском Савезу новац био крајње неопходан. „Социјализам се не може градити у белим рукавицама“, рекао је Јосиф Стаљин, а то значи да су бољшевици и поред снажног противљења пијанству ипак морали да  

Држава је гвозденом руком држала ову производњу све до распада Совјетског Савеза. Током 1990-их је приватни сектор искористио могућност бављења производњом вотке и користи је до данашњег дана. Па ипак, поједини политичари с времена на време покушавају да убеде власти да поново успоставе контролу над производњом алкохола у склопу борбе против алкохолних пића лошег квалитета и алкохолизма уопште.

Утврђивање градива

Сада када сте упознати са начином на који је вотка освојила руска срца, имамо за вас још важније информације захваљујући којима ће ово упутство постати комплетније. Уживајте!

1) Када је у питању вотка, најважније питање за странце је „
Како се она пије?

2) Историја руске вотке приказана кроз 
историју једне фабрике вотке

3) Да ли је истина да сви Руси превише пију вотку (и друге врсте алкохола)?

4) 
Пет најбољих врста вотке које ће вам помоћи да прегрмите руску зиму

5) 
Сцене из совјетских филмова у којима се пије вотка

Олег Јегоров,
Руска реч



  • Извор
  • фото: Извор: Vostock-Photo / Руска реч/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА