BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Временска прогноза по методама старих Словена

Временска прогноза по методама старих Словена
08.03.2017. год.
Руси су од својих предака, старих Словена, наследили представе о томе како предвидети топлије време или мразеве, кише и олује, а све уз помоћ растиња, птица и других животиња.


У многим селима разбацаним по огромној територији Русије и данас нема ни сателитских антена, ни радио-сигнала. Како у тим условима препознати временске прилике и заштитити себе и своја поља од мраза или врућине? Једноставно: помоћу представа које су наслеђене из старословенске митологије и фолклора.

Те представе су се вековима преносиле са колена на колено, а понегде и данас служе као „барометри“ и „терммометри“, не само на селу, него често и у урбанијој средини. Наводимо неколико таквих представа које помажу житељима Русије у борби против природних стихија.

Зима

Ако се мачка склупча док спава и ако покрије шапом њушку, ако врана сакрије кљун под крило или се врапци крију у сувом грању а зимовке се оглашавају – то су знаци да се ближе хладнији дани.

Село Бобровка / Алексеј Малгавко/РИА НовостиСело Бобровка / Алексеј Малгавко/РИА Новости

Све то има и једноставно објашњење. Мачка, врана и врапци траже топло и суво место да се сакрију од хладноће, а зимовка се, као што јој и само име каже, радује „свом“ годишњем добу и на неки начин га „најављује“.

Крајем зиме се по неким знацима препознаје да ће се ускоро отопити снег или да долази пролеће. На пример, ако се небо изнад шуме плави или вечерња румен брзо угасне.

Ако се дим из димњака диже право увис, значи да ће бити лепо време, а ако се повија на разне стране – спрема се невреме.

Пролеће

Дуга руска зима је приморавала и још увек приморава људе да траже знаке отапања снега и долазак правог пролећа.


Новосибирски хиподром / Александар Крјажев/РИА НовостиНовосибирски хиподром / Александар Крјажев/РИА Новости

Одвајкада се сматрало да ће топлији дани ускоро наступити и дуго трајати кад снег почне да се топи са северне стране, када се појаве шеве, а мачка почне да спава на поду.

Међутим, ако лете зебе, ако се снег топи са јужне стране и свуда тече много воде – то значи да ће поново захладнети.

Лето

Лето је у Русији кратко, а у многим подручјима и сушно, што значи да неће бити летине ако не буде киша. Због тога су током лета људи обраћали пажњу на то да ли се затварају латице, крекећу ли жабе, излазе ли ракови на обалу и грми ли чешће него обично. Све је то значило да ће ускоро киша.

 

Фотографија: Константин Чалабов/РИА НовостиФотографија: Константин Чалабов/РИА Новости

 

Изненадна захлађења током лета су такође била оно чега су се стари Словени прибојавали. Због тога су гледали у сунце и пратили понашање птица и пчела. Ако птице ниско лете и јако се оглашавају, а пчеле лете у ројевима, и ако се око сунца виде прстенови – долазе хладнији дани.

Јесен

У јесен су у центру пажње били јаребика, печурке, лешници, патке, зечеви и веверице.


Фотографија: Владимир Смирнов/TAССФотографија: Владимир Смирнов/TAСС

 

Ако јаребика касно процвета, значи да ће јесен бити дуга. Ако добро роди, онда ће зима бити хладна, а ако се лишће суши на дрвету и не опада до зиме, то је знак да ће бити јаких мразева.

Када има много лешника, а нема печурака, биће много снега и мразева.

Ако патке плове у реци чак и кад пада хладна киша, то је добар знак – зима неће скоро. Међутим, ако је зечевима светлије крзно, или ако веверица вије гнездо сувише високо на дрвету – ваља се спремати за врло хладну зиму.

Дарја Крилова,
Руска реч

 



  • Извор
  • Илустрација: Александар Крјажев/РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Многобројне обавезе, као што је посао, брига о породици, одржавање пријатељстава већини особа одузимају много времена, па они често требају помоћ. Зато су ту ситнице, као што су геџети...

Црвена армија је више од две године покушавала да потисне непријатеља даље од града. То је постало могуће тек након победе у Курској бици и дефинитивне промене тока рата. ...


Генерални директор компаније Даниил Бренерман рекао је да се сада ради на цивилној сертификацији овог авиона

У периоду ренесансе, који је обиловао културним и друштвеним п


Електрични алати су неизоставни део сваке мајсторске радионице, пружајући не само ефикасност, већ и олакшавајући многе радне процесе. Са све већим напретком технологије, постали су све софистициранији и прилагођени...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА