BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

МАТИЈА: ЦРНА ГОРА СЕ РОДИ

МАТИЈА: ЦРНА ГОРА СЕ РОДИ
17.01.2020. год.
Говор Матије Бечковића поводом обиљежавања православне нове године.

Браћо и сестре Херцеговци и пријатељи Херцеговине, даме и господо, срећна слава!

 
Указали сте ми незаслужену част позивом да будем с вама и подигнем чашу на овој трпези љубави и дочеку Српске нове године у Србској Атини.
 
Знам да вам неће бити мрзно ако најпре наздравим Црногорско-приморској митрополији Српске православне цркве.
 
Коме бисмо, у овој ноћи и у овом пресудном часу, се дубље поклонили него њеним светињама, мученом Косову и њеној скупој судбини. Не бисмо погрешили ни када бисмо уз „Христос се роди“ овог Божића рекли и „Црна Гора се роди“.
 
О коме, сем него о њој, и њеној Митрополији вечерас се говори широм планете, у свакој србској кући у којој свећа гори.
 
Баш у време кад се чинило да је Леотар сменио Ловћен, Требиње Цетиње, а Грачаница на цркви и капелу – Ловћену, очи хришћанске васељене окренуле су се у чуду у Црногорско-приморској митрополији.
 
Баш кад се чинило да је све помрло шапатом васкрсла је и појавила се у својој слави, лепоти и висини као свијетли образ Црне Горе, Српске православне цркве и србскога народа.
 
Кад се чинило да су се Црногорци предали, да су пристали на све и да могу без свега, устали су и показали да не могу без оног најсветијег и најбитнијег – своје цркве и вере у Бога.
Дирнути у очињи вид устали су да бране своје очи, не оне из главе, него оне праве.
 
Ћутали су кад су им порицали историју, преименовали језик и писмо, а стали у одбрану вере знајући, ако им узму цркву – узели су им све, а ако цркву одбране – неће им узети ништа.
Тако су у најтужније дане ове Митрополије њу уписали међу најславније у својој вишевековној историји.
 
Ујединили су се око оног суштинског, важнијег од свега другог, због чега вреди живети и умрети и тако дали пример и путоказ око чега би се као око Косовскога завета опет могао ујединити цео србски народ.
 
Још једном је удар нашао искру у камену и обистинила се стара истина да је одбрана са животом скопчана.
 
Ко је икад могао у сну снити, да ће у Србској Спарти, Србе и српску цркву прогонити и да ће Црна Гора, која је била имање Цетињскога манастира, отимати и манастири и манастирско имање и да ће од цркве, која јој је дала крштеницу, тражити да се легитимише и покаже своју легитимацију њима.
И да ће брат, који не верује, отимати храмове брату који верује.
 
И да Немањићи у Црној Гори неће имати ништа, као што им и име каже, да ће се питати да ли се Савина вода, Савин лакат и Савин кук зову по Светом Сави или Сави Ковачевићу.
Да се неће знати чије је Мирослављево јеванђеље, ни чији је манастир и ћивот Острошког Чудотворца.
 
Митрополија треба да докаже чији је који манастир, мада је на сваком манастиру иза врата написано ко га је и кад подигао, а чим уђеш у њега, ту је и портрет његовог домаћина и његов гроб.
 
Црногорско-приморска митрополија је већ једном убијена. Њен митрополит и 146 свештеника су побијени од безбожника без суда и закона. Сви су уписани у диптих Светих и као свештеномученици премештени на иконе.
Из њихове крви и крвљу заспане земље Митрополија се обновила. Уместо да се њоме поносе, хоће да је дотуку. Већ су тукли владику Методија, а Митрополиту је изречена последња опомена.
 
Давно је уочено да Његош за све јунаке у „Горскоме вијенцу“ наводи из ког су племена, осим за игумана Стефана, који је и најстарији и најпаметнији.
 
Он је славио Божић у Витлејему, славио га у Атонскoj Гори, славио га у светом Кијеву.
Он је многа зажегâ канђела на олтаре Цркве православне. Он представља највишу мисао и целу хришћанску васељену.
 
Он о себи каже:
„Ја сам много обишâ свијета, најсветије небеске храмове што је земља небо подигнула. Ја сам редом сваки полазио. Насркâ се димац жртвеника. Пењâ сам се на Свештену Гору, са које је страшно предсказање своје судбе Јерусалићу, разгледô сам и свете пећине, ђе је сунце хришћанство родило, ђе небо јасле освештало, ђе су цареви небеском младенцу похитали с даром поклонит се. Гледао сам Гестиманску башту оцрњену срамом и издајом. Свету лампу луд ветар угаси.”
 
Оно што је игуман Стефан у „Горском вијенцу“, то је Србска црква и њена Митрополија у Црној Гори данас.
 
То је једина вишенационална и универзална институција у Црној Гори у којој нису сви једноумци из истог села и племена. Високу крилату реч и универзалну мисао њених духовника слуша и данас цео свет.
Њој су се одазвали и Рим и Цариград, и Лондон, и Париз, и Њујорк, и Чикаго, Будимпешта, и Копенхаген, и Нови Сад и Београд.
 
Хиљаде младих људи кренуло је пешке према небу.
 
Један Куч ми је јуче послао поруку:
 
„Оздрависмо гледајући у свијетли образ Црне Горе у ове божићне дане.“
 
Помишљао сам да би и Митрополит Амфилохије данас могао поновити некадашње речи владике Данила:
 
„Благо мени моји соколови, благо мени јуначка слободо. Јутрос си ми дивно васкрснула из гробова нашијех ђедова.“
 
Браћо Срби, Христос се роди! Срећна вам Нова година!




Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Јуче се навршило четири године од када нас је напустио један од највећих савремених руских писаца Едуард Вениjаминович Савенко, познат као Лимонов.

Специјални представник Председника Русије за међународну културну сарадњу Михаил Швидкој изјавио је да ће 20. јубиларни Форум словенских култура ове године бити одржан у Србији.


U organizaciji 'Kulturno-obrazovnog centra' u Vranju, u maloj sali Pozorišta 'Bora Stanković' biće održano književno veče, na kome će se čitati odlomci iz rukopisa 'Razgovori sa majkom' književnice Branke...

Представљање књиге „Свети Гргур, острво ужаса“ биће одржано у Руском дому, у петак, 1. марта, са почетком у 18.00 часова



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА