BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Канонизација патријарха Павла биће само формалност

Канонизација патријарха Павла биће само формалност
17.11.2019. год.


Десет година од почетка обнове, а о десетогодишњици смрти блаженопочившег патријарха Павла, Црква Светих апостола Петра и Павла у Кућанцима, храм у којем је крштен 44. поглавар Српске православне цркве, је освештана.


У Епархији славонској, која је и иницирала и водила обнову спомен-храма, обележена је годишњица смрти патријарха Павла у родном месту поглавара српске цркве, Кућанцима, а свечаност је настављена у Слатини, вечерњим богослужењем и свечаном академијом, којој је присуствовао и патријарх србски Иринеј са више архијереја српске цркве.

Свету архијерејску литургију на дан упокојења патријарха Павла служили су архиепископ катарски Макарије из Јерусалимске патријаршије, изасланик јерусалимског патријарха Теофила Трећег, епископ пакрачко-славонски Јован и умировљени епископ Константин средњоевропски, каже за наш лист протојереј-ставрофор Ђорђе Теодоровић из Епархије славонске.

Храм Светих апостола Петра и Павла миниран је 1991. године, иако у овом месту није било ратних дејстава. Иницијативу за његову обнову покренуо је претходни епископ славонски Сава, а окончао је садашњи владика славонски Јован.

– Ово је посебно значајан догађај, не само за нашу епископију него и за целокупну српску цркву, јер патријарх Павле је заиста био човек светога живота, који је живео животом Јеванђеља – каже отац Ђорђе Теодоровић.

Његове речи готово свакодневно потврђује и велики број верника који долазе на патријархов гроб у манастиру Раковица у Београду, где је по сопственој жељи сахрањен. На сваку годишњицу смрти поглавара српске цркве, којег је 19. новембра 2009. на вечни починак испратило око пола милиона људи, сећамо се његовог живота и поука, приврженост народа патријарху Павлу не јењава, већ, чини се, јача.

Већ се сликају фреске и иконе са његовим ликом и ореолом светитеља, па се неретко поставља и питање његове канонизације. За протођакона др Љубомира Ранковића, главног и одговорног уредника „Гласа Цркве”, издавачке куће Епархије шабачке, то је само формалност.

– Патријарх Павле је већ пред Богом и своме народу светитељ, а народ је „тело Божје”, народ је Црква, па ће тај званични акт канонизације бити пука формалност. Епископи ће то урадити не зато да би ореолом украсили главу патријарха Павла, већ зато што је тај ореол најпотребнији нама – каже протођакон Љубомир Ранковић.

У биографији патријарха наш саговорник види много шта што је наизглед парадоксално, а у ствари је људској логици тешко проницљива Божја рука.

– Онај који је рођен у Кућанцима постао је за живота највећи бескућник, идући од немила до недрага, да би се на крају телесно скућио у манастиру Раковица, а духовно у срцу и души свог народа и на живим небесима. Онај који ће постати духовни отац целог једног народа, остао је без оца још у колевци као дечак од две-три године. Онај који је предодређен да буде поглавар православне цркве која се назива мајком србског народа, своју мајку није упамтио – каже отац Љубомир Ранковић.

Додаје да је огромна љубав према патријарху Павлу једини њему познати консензус нашег народа, једино око чега су сви сложни.

– Нека нам буде велика нада да нисмо изгубили бар слух и осећање шта је то узвишено, да се држимо патријарха Павла, да је он наше светло, духовни вођа, као што је био и за живота – истиче протођакон Љубомир Ранковић.

Владика Лаврентије: Светитељ у души народа

Епископ шабачки Лаврентије, по хиротонији најстарији владика Српске православне цркве, са 52 године епископског стажа, каже за „Политику” да има два дуга Господу: што нам је у наше време дао патријарха Павла и што је имао лично срећу да буде у његовој близини и проведе уз њега неколико година.

– Никад из његових уста нисте чули осуду човека или да клевеће некога. Живео је часно и поштено, светим животом којим је обавезао и све нас око њега, да пазимо на своје понашање, на своје речи и поступке. Господ ми је дао срећу да будем у непосредној близини патријарха Павла и да упијем оне племенитости, доброте, љубави којом је зрачио. Имао сам срећу да уз њега проведем три-четири године и видео сам какав је он подвижник био, колико се његов живот разликовао моралном висином од живота и мене и свих других нас епископа који смо живели више о хлебу него о небу, док је он више живео о небеским истинама него о земаљским – каже епископ Лаврентије.

Додаје да је патријарх Павле све ближи људима што нас време више удаљава од његове физичке смрти.

– Уселио се у срца и љубав људи и тако ће пратити свој народ и бити му све ближи што смо раздвојенији временом. А процес канонизације иде од народа. Ако народ некога не канонизује по Божјем допуштењу, Црква неће да намеће. Патријарх Павле је у души народа већ светитељ. Тако да ће то Црква прихватити, а и ми архијереји о њему говоримо као о светом човеку – додаје владика Лаврентије.

Патријарх Павле је свуда сејао реч Божију

Кућанци - Његова светост патријарх србски Иринеј освештао је данас обновљени Храм Светих апостола Петра и Павла у Кућанцима код Доњег Михољца, родном месту патријарха Павла, а у којем је покојни патријарх крштен.

Храм Светих апостола Петра и Павла подигнут је из темеља јер је миниран и потпуно уништен током рата на простору бивше Југославије. Обнова је трајала око десет година.

Патријарх Иринеј је рекао да је ово велики дан за Славонију и све народе овог краја и пожелио да објекти, попут ове Цркве, никада не буду рушени, као што се десило у посљедњем рату, јавља РТРС.

Он је поручио се сви морају вратити Богу да се зла времена не понове, те нагласио да је патријарх Павле био изузетан човек кога би пожелели сваки народ и Црква.

„Красили су га смиреност, скромност и доброта коју су сви осећали. Његове речи попут - будимо људи, постале су данас пословице. Он је свуда сејао реч Божију. Он је за народ свети патријарх. Да је више таквих људи, другачије би било стање у свету и код нас”, рекао је патријарх.

Он је први пут откако је овај храм освештан служио у њему Свету архијерејску литургију са више архијереја, а у оквиру обиљежавања 800 година аутокефалности СПЦ у Епархији пакрачко-славонској и 270 година храма Светих апостола Петра и Павла у Кућанцима.

Присутни су били и представници других цркава, председник Самосталне демократске српске странке Милорад Пуповац, директор Секретаријата за вере Републике Српске Драган Давидовић, бројни православни верници из Славоније, гости из Републике Српске и Србије, свештенство, добротовори и донатори обнове овог храма. Сви они су, након што је освештана црква у Кућанцима посетили имање на којем је рођен патријарх Павле.

Патријарх Павле рођен је у Кућанцима код Доњег Михољца у Славонији као Гојко Стојчевић. Студирао је у Београду и 1957. године постао је владика рашко-призренски, а 1990. је изабран за патријарха СПЦ, коју је водио 19 година.

Људи и верници су патријарха Павла ценили због скромности и приступачности, као и због залагања и борбе за права Срба на Космету, БиХ и у Хрватској. Био је 44. србски патријарх. Преминуо је 15. новембра 2009. године у 95. години, преноси Танјуг.

Јелена Чалија, Политика


  • Извор
  • фото: © Танјуг / Политика/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу

Председник украјинског Савета за националну безбедност и одбрану (СНБО) Алексеј Данилов разрешен је дужности


Двојица држављана Таџикистана који су живели у Украјини оптужени су да су планирали напад на бечку катедралу, тврди аустријски Хојте


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА