BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

И Република Србска броји жртве осиромашеног уранијума

И Република Србска броји жртве осиромашеног уранијума
19.08.2018. год.
Званичници тврде да је забележено повећање канцерогених обољења у подручјима која је НАТО бомбардовао 1995. године

За који дан навршиће се 23 године од НАТО бомбардовања Републике Српске, а стручњаци упозоравају да као последица ове акције оболевају и умиру, углавном од канцерогених болести, многи грађани који живе у том ентитету. Од 2008. године до данас, само у општини Калиновик, која има око 2.000 становника, од болести које се доводе у везу са бомбардовањем умрло је 56 људи, а с неким од облика малигног обољења тренутно се бори још њих 24, тврде у овој општини.

„То су људи који имају од 30  до 60 година. Међутим, ризику од канцерогених обољења, као последице бомбардовања радиоактивним бомбама, изложени су и њихови потомци, као и сви они који су касније дошли да живе на овом подручју”, каже за „Политику” Милева Комленовић, начелница општине Калиновик, и наводи пример једне оболеле 25-годишње девојке која  је имала само две године када је у септембру 1995. године НАТО бомбардовао положаје Војске Републике Српске.

За 16 дана, колико је акција трајала, бомбама са осиромашеним уранијумом убијено је 58 људи и рањено 119, а према неким подацима на више локација пало је 1.026 бомби, укупне тежине баченог експлозива од 10.000 тона.

„Становници Калиновика остали су, између осталог, и без два врло вредна резервоара за воду на којима штета још није санирана”, напомиње Комленовићева  и истиче како Калиновчани ни дан-данас немају мира због полигона на коме припадници Еуфора, упркос њиховим противљењима, уништавају минско-експлозивна средства , а понекад врше и бојева гађања.

Осим страха и забринутости, додаје она, људи трпе и штету, јер „неретко долази до оштећења њихових кућа, угинућа пчела, или страдања домаћих животиња”, што мештани доживљавају као „бахатост” оних који и не помишљају да им надокнаде уништену имовину.

Осим Калиновика, током акције, под називом „Намерна сила”, НАТО је бомбардовао и Хаџиће, Вогошћу, Илијаш, Јахорину, Пале и Братунац. Сва та места била су под контролом Војске Републике Српске. Након потписивања Дејтонског споразума Хаџићи, Вогошћа и Илијаш припали су Федерацији БиХ што је натерало Србе да оставе своја вековна огњишта у ове три општине.

За ново пребивалиште Срби из Хаџића, њих око 5.000, изабрали су Братунац у којем један број њих и даље живи. Сва досадашња истраживања потврдила су да је стопа смртности Хаџићана била четири пута већа од смртности њихових нових комшија. Најчешће су умирали од карцинома плућа, дебелог црева и костију.

О величини те трагедије сведоче и подаци из „Књиге умрлих” братуначке Српске православне цркве на које у разговору за наш лист указује и новинар и публициста Недељко Зеленовић, који је такође избегао из Хаџића. „Према тим подацима, на градском гробљу у Братунцу, само четири године након бомбардовања, сахрањено је око 400 људи, од којих је већина боловала од неке врсте карцинома”, каже Зеленовић и напомиње да је већина умрлих радила у Техничко-ремонтном заводу у Хаџићима на који је НАТО „истресао ко зна колико радиоактивне муниције”. Он подсећа и на познати случај девојчице Слађане Шаренац „која се играла у кратеру бомбе, а касније је лечена јер су јој отпадали нокти на рукама и ногама уз видне промене на кожи.

Душанка Станишић, Политика




  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ


Ко смо ми? Завичајно удружење "Хаџи Продан" основало је неколико е

У уторак 16. априла 2024. у Хотелу „Москва” у Београду, Михаил Звинчук — Рибар, један од оснивача познатог Телеграм канала „Рибар”, одржао је предавање на тему употребе Телеграм апликације...


Француски председник осудио је напад Техерана на Израел и позвао на јачање санкција

Председник је за погоршање ситуације окривио недостатак војне помоћи са Запада


\"Пламен\" израелског рата са Хамасом прети да захвати цео Блиски исток, изјавио је амбасадор Пекинга у УН


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА