BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Да ли је Трамп одобрио совјетску интервенцију у Афганистану ... или одбацио америчку подршку џихадистима?

РТ: Да ли је Трамп одобрио совјетску интервенцију у Афганистану ... или одбацио америчку подршку џихадистима?
03.01.2019. год.


Пружајући објашњење зашто би САД требало да се повуку из Авганистана, председник Доналд Трамп је, чини се, подржао совјетску интервенцију у земљи током 1980-их година и тиме, одбијајући америчку подршку џихадистичким побуњеницима.

„Русија је била Совјетски Савез. Међутим, Авганистан је од СССР-а начинио Русију, јер је та огромна земља банкротирала у том рату“, изјавио је Трамп новинарима након састанка владе у Белој кући.


Додајући да су Русија, Индија и Пакистан у суседству Авганистана и да се требају борити против тероризма уместо да то очекују САД-а, Трамп је понудио импровизовану лекцију из историје.

“Разлог зашто је Русија била у Авганистану је то што су терористи ишли у Русију. Били су у праву да буду тамо” рекао је Трамп.


„Проблем је у томе што је то била тешка борба. И дословно, банкротирали су", додао је Трамп.

Трампова очигледна потврда совјетске интервенције није одговарала његовим критичарима, који су експлодирали у бесу и назвали га напуштањем вредности и политике Роналда Реагана.

Критикујући Трампове коментаре, један новинар Ен-би-сија чак је објавио и посвету филма Рамбо III, америчког акционог филма из 1988. године, а где пише "храбрим муџахединским борцима у Авганистану".

Међутим, та критика изгледа иронично, с обзиром да су САД спонзорисале муџахедине - исламске "свете ратнике", дословно - против секуларне владе Авганистана пре совјетске интервенције у децембру 1979. године. Председник Џими Картер је потписао директиву да се почне помагати муџахединима у јулу исте године, по савету његовог саветника за националну безбедност Збигњева Бжежинског.

Помоц је требало да подстакне совјетску интервенцију, рекао је Бжежински француском цасопису "Ле Нувел Обсерватор" 1998. године. Када су совјетске трупе прешле границу, Бжежински је рекао да је писао Картеру да су САД имале "могућност да дају СССР-у рат у Вијетнаму".

"Заиста, скоро 10 година, Москва је морала да води рат који је био неодржив за режим, сукоб који је довео до деморализације и коначно распада совјетске империје", рекао је он у интервјуу.

Пажљиви посматрачи ће приметити да се Трампова верзија историје заправо поклапа са овом изјавом Бжежинског, која је од тада постала конвенционална мудрост у Вашингтону. Политика помагања муџахединима настављена је под Роналдом Реаганом, који је послао новац и оружје у Авганистан, укључујући и противавионске ракете. Један од прималаца ове помоћи био је и Осама бин Ладен, који је предводио контингент арапских добровољаца.

Амбициозни свети ратници из многих муслиманских земаља отишли су у Афганистан да се боре. Средином деведесетих година прошлог века, они су усредсредили свој жар на Запад, након што је влада председника Наџибулаха свргнута, а Авганистан утонуо у хаос грађанског рата. Године 1996. Бин Ладен је објавио свети рат против САД.


Упитан о томе у јануару 1998. године, Бжежински је био неумољив.
 
„Опростите због чега? Та тајна операција била је одлична идеја”, рекао је он.

„Шта је важније у светској историји? Талибани или колапс совјетске империје? Неки потрешени муслимани или ослобођење Централне Европе и крај Хладног рата?"

До августа те године, Бин Ладенови оперативци су напали америчке амбасаде у Кенији и Танзанији. У октобру 2000, напали су амерички разарач на обали Јемена. У септембру 2001. године уништили су Светски трговински центар и оштетили Пентагон користећи три отета путничка авиона.

Ништа од тога није довело до тога да се Бжежински одрекне својих коментара из интервјуа из 1998. године или да изрази жаљење због тога што су САД подржале Бин Ладена и афганистанске "свете ратнике" у свом личном џихаду против Совјетског Савеза.
 


  • Извор
  • Индипендент 1993, фото: © Reddit / screenshot / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над србским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у...


Навршило се месец дана од последњег састанка руског амбасадора у Београду Александра Боцан Харченка и србског министра одбране Милоша Вучевића. „Братство“ у серији интервјуа са еминентним саговорницима, већ неколико...


Косово и Метохија је србско питање, али се оно не тиче само Србије, него целог Православља и уверен сам да ће суверенитет Србије на том делу територије опет бити...

Главни носилац потенцијала балканске сарадње и интеграције је, наравно, Србија. Не само због свог централног положаја на Балкану, већ пре свега зато што је најсамосталнија, односно зато што је...


Недостатак приступа јефтиној енергији учинио је континент мање конкурентним


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА