BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Томск – град филигранског дубореза

07.05.2017. год.


Мали сибирски град Томск, удаљен 2877 километара од Москве, права је ризница традиционалне руске дрвене архитектуре и дубореза попут чипке, чије најлепше примере можете видети на улазним вратима и широким степеништима кућа, на прозорским оквирима украшеним филигранским дуборезом, на „чипкастим” кровним венцима и крововима.

Међу руским и страним туристима најпопуларнији сибирски „дрвени град” је Томск (2877 км од Москве). Док шетате уским улицама Томска, уживаћете у ремек-делима старе руске дрвене архитектуре.

Дрво је у Сибиру од давнина било најзаступљенији и најомиљенији грађевински материјал. Од дрвета су грађене традиционалне сеоске дрвене куће и прављени су бројни предмети неопходни у свакодневном животу: дечије колевке, посуђе, чамци и санке, преслице и разбоји. Ти изузетно лепи предмети од дрвета у Сибиру су израђивани генерацијама.

Током насељавања Сибира Руси су дуж великих река градили бројна дрвена утврђења. Једно од њих било је утврђење Томск саграђено 1604. Реконструисани део утврђења данас се може видети на Воскресенском брду, са кога се пружа диван панорамски поглед на град.

Фотографија:Lori/Legion-Media
 

Музеј дрвене архитектуре

 

Фотографија:Роман Петрушин, facebook.com/woodentomsk
 

Томск је мали град и све његове знаменитости туристи могу обићи за један дан. Препоручујемо да обилазак града почнете посетом Музеју дрвене архитектуре. Тако ћете сазнати нето више о овдашњој традиционалној архитектури и специфичном стилу израде украса од дрвета који подсећају на чипку. Музеј се налази у кући Андреја Крјучкова (Кировљев проспект, 7) која спада у најлепше споменике дрвене архитектуре у Томску. Крјучковљева кућа је јединствена по томе што је била прво дрвено здање у Томску саграђено у стилу модерне, популарном почетком 20. века.

У музеју су изложени делови кућа од дрвета украшени декоративном резбаријом, као и дрвени предмети за свакодневну употребу израђени у прошлом веку. У Томску су дрвене куће често гореле у пожарима. Зато многи експонати Музеја дрвене архитектуре представљају ретке и вредне архитектонске „документе” из прошлости.

Кућа са шаторастим кровом

Фотографија:Роман Петрушин, facebook.com/woodentomsk
 

Један од најлепших споменика дрвене архитектуре у Томску је „Кућа са шаторастим кровом” у Красноармејској улици број 71. Саграђена је 1910. по пројекту овдашњег архитекте Станислава Хомича за познатог трговца Георгија Голованова.

Головановљева вила је често мењала намену: после Октобарске револуције 1917. у њој је отворен санаторијум за ментално болесну децу. Почетком Другог светског рата (1941) у некадашњу вилу смештена су евакуисана деца, а после рата у њој се налазио Медицински факултет.

Реконструкцију и рестаурацију „Куће са шаторастим кровом” је 1993. започео Центар немачке културе, и сада се у њој налази Руско-немачки дом. У њему се окупљају Немци који живе у Томској области.

Головановљева вила је пре рестаурације била бела са црвеним кровом, што јој је, према речима историчара, „давало европски изглед и издвајало је од осталих здања у том делу града”. Сада је вила плаво-бела, а пастелне боје истичу прелепе „чипкасте” украсе овог здања.

Декоративни ентеријер „Куће са шаторастим кровом” добро је очуван: врата и розете на плафонима богато су украшени рељефним дрвеним или каменим елементима.

Кућа са жар-птицама

 

Фотографија:Роман Петрушин, facebook.com/woodentomsk
 

„Кућа са жар-птицама” налази се у Красноармејској улици број 67 и 67а и део је некадашњег имања трговца Леонтија Жељабо. Украшена брвнара "теремок" у дворишту куће највероватније је саграђена као свадбени поклон за трговчеву ћерку.

Грађевине на имању трговца Жељабо представљају спој барока, традиционалне руске архитектуре и дубореза. Данашњи станари „куће са жар-птицама” су обични грађани, само што ручају на доксату украшеном изрезбареним прозорским оквирима и корачају по столетном дашчаном поду.

Кућа са змајевима

Фотографија:Роман Петрушин, facebook.com/woodentomsk
 

Док шетате Томском сигурно ћете запазити и „Кућу са змајевима”, саграђену у стилу модерне. Налази се у Красноармејској улици број 68. Историчари сибирске архитектуре и културе истичу да је архитекта Викентиј Оржешко приликом пројектовања „Куће са змајевима” био инспирисан норвешком дрвеном црквом са змајевима на крову у Боргунду из 1150-1180. године, иначе једном од најстаријих сачуваних монтажних цркава (Borgund stavkirke), као и здањима на имању „Роминтен” Вилхелма II које му је служило за лов и налазило се у Источној Пруској (данашња Калињинградска област).

 

Фотографија:Photoxpress
 

Обилазак Томска са објашњењима на енглеском, француском, немачком и кинеском језику организује туристичка агенција "Томсктурист" https://www.tomskturist.ru/.
Агенција организује разгледање града, као и тематске обиласке знаменитости дрвене архитектуре. За групу од 30 туриста цена двочасовног обиласка износи 8500 рубаља, за групу од 40 и више туриста цена је 10500 рубаља. Цена индивидуалног обиласка града (без трошкова превоза) износи 4500 рубаља. Са Музејем дрвене архитектуре можете контактирати путем мејла 
gid@tomskturist.ru.

Онима који желе да сами обиђу Томск биће веома користан електронски туристички водич који су саставили студенти Томског државног универзитета за своје колеге из иностранства:
https://tsu.ru/english/admission/student_services_centre/Publication_manual.pdf

Како стићи?

До Томска можете путовати авионом, редовним летом из Москве или Санкт
 Петербурга. Од Новосибирска до Томска саобраћа редовна аутобуска линија. Путовање траје око 4 сата, а карта кошта 700 рубаља.Из Краснојарска туристи до Томска путују нешто дуже: пут аутобусом траје више од 10 сати, а карта кошта 1300 рубаља.

Ана Груздева,
Руска реч
.

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аеродроми су огромне ваздухопловне луке, углавном бисери метроп


Најпосећенија бања међу домаћим туристима, и по многима најлепша, већ деценијама уназад носи надима Краљица бања. Врњачка Бања је једнако посећена како међу млађом поп

Ако први пут посећујете Београд и желите да за кратко време стекнете увид у бурне историјске периоде које су се одразиле на његов данашњи изглед, можда је најкраћи пут...


Акција уласка у резервате природе у замену за празну ПЕТ амбалажу


Фотографије на Инстаграму Сергеја Доље више личе на пејзаже са других планета него на призоре из Русије (што заправо јесу). Ово су само неки од његових снимака.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА