BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сергеј Лавров: сиријски дијалог ометају споља

Сергеј Лавров: сиријски дијалог ометају споља
12.03.2013. год.

Ситуација у Сирији не побољшава се, констатовао је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров. Успостављање контаката покушавају да омету споља, у првом реду спонзори непомирљиве опозиције. Национални координациони комитет сиријске опозиције у такву не спада. Он може пре да се назове умереним противником режима.

Организација је расположена за преговоре са властима, али у формирану у Дохи Националну коалицију није ушла. Кородинатор националног координационог комитета сиријске опозиције Хејсам Манаа је стигао уз Париза, где је недавно одржана конференција такозване патриотске опозиције. По мишљењу Сергеја Лаврова, ове акције ће такође доприносити политирчком регулисању конфликта у Сирији.

- Уверени смо да напори које сте започели на обједињавању патриотске опозиције на платформи спремности за дијалог са властима предтављају врло важан допринос оном процесу који желимо да покренемо. Конференција патриотских снага опозиције, одржана на нашу иницијативу у Паризу, формирала је своје прилазе у конструктивној форми, расположеној за почетак преговоара. Влада Срије такође је објавила своје идеје, изразивши спремност за дијалог, и Русија би желела да допринесе томе да се ови процеси обједине.

По мишљењу координатора Националног координационог комитета, дешавања у Сирији говоре о томе да стране конфликта још рачунају на војно решење кризе. При томе промене расположења међу неким групама су очигледне, истакоа је Манаа.

- Чврсто се придржавамо тезе о томе да само политичка лексика, само политичко решење може да нас спасе, да спасе Сирију од сомализације. Данас, на срећу, ово мишљење дели низ руководилаца у националној коалицији сириске револуције, као и значајни број војних команданата и људи у државном апарату.

Док се у земљи не угаси ватра, реална могућност за преговоре неће се појавити. Ово је изјавио први секретар Националног координационог комитета у Срији, председник организације За спас Сирије Раџа Насер. У Москву је он стигао из Дамаска. Са њим је разговарала наш коментатор Јелена Супоњина.

- За почетак треба да се све стране обавежу да прекину ватру и да је реално прекину. Затим уз међународно посредништво треба да се одрже директни преговори, између осталог о формирању прелазне владе. Основа за преговарачки процес могу да буду Женевски договори. При томе прелазна влада Сирије треба да укључи представнике свих земаља – и опозиције и режима. А надаље ће се спроводити реформе, спроводити нови напрламентарни избори и градиће се нова форма управљања земљом.

Опозиционери рачунају да ће међународна заједница подржати ову тежњу договорања, а не конкуретну групацију. Они сматрају да одлука Арапске лиге да се преда место Срије у тој организацији Националној коалицији, само ће отежати формирање прелазне владе. Арапска лига се припрема да преда чланство не опозицији, већ само једној од организација, изјавио је Раџа Насер. Треба подсетити да је у новембру 2011. године Арапска лига обуставила чланство Сирије у организацији, пошто је сматрала да је неприхватљива примена насиља од стране владе земље против демонстраната.

Главни задатак који данас постављају протинвици Асадовог режима је израда опште платформе за будуће преговоре између опозиције и владе.

Олга Денисова, Јелена Супоњина,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

САД и њихови савезници се плаше да ће Москва изгубити рат, изјавио је украјински лидер


„Акутна фаза војно-политичке конфронтације са Западом је у пуном јеку“, изјавио је министар спољних послова Москве

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.

На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник


Председници Бразила и Јужне Африке одлучили су да не учествују на том догађају, који искључује Русију, наводи се у извештајима


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА