BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сергеј Лавров: о резултатима године и плановима за будућност

Сергеј Лавров: о резултатима године и плановима за будућност
28.01.2013. год.
И даље ћемо одговарати на непријатељске потезе

Блиски Исток, Северна Америка и ЗНД су данас основни правци рада за Русију. Министар иностраних послова Сергеј Лавров је разматрао спољнополитичке резултате године приликом традиционалне конференције за штампу.

Више пута су му поставили питање о односима са САД-ом. Дијалог Москве и Вашингтона је увек био сложен. Као један од главних проблема је Сергеј Лавров поменуо планове САД о изградњи система ПРО у Европи. Протекле године су настали нови проблеми. Односи су се захладили после усвајања у САД-у такозваног акта Магнитског. Као резултат је пређашњи антисовјетски закон Џексона-Веника био замењен новим – антируским. Русија је брзо реаговала на то, тако ће бити и даље, - изјавио је Лавров.

- Без обзира на све, и даље ћемо одговарати на непријатељске потезе. Међутим, основа нашег става је спремност за даљи развој руско-америчких веза у свим правцима, заинтересованост за сарадњу на међународној арени, међутим, при уважавању фундаменталних принципа: равноправности, узајамног поштовања при уважавању фундаменталних принципа: узајамног поштовања интереса и немешања у унутрашње послове партнера.

Још један важан правац руске спољне политике су земље ЗНД. Економска интеграција у том региону ће се наставити. Ту је главни резултат протекле године потписивање Уговора о зони слободне трговине у оквиру ЗНД. Земље напредују у правцу амбициозног циља – кроз две године, од 1. фебруара 2015. године мора да проради Евроазијски економски савез.

Арапски Исток је данас, изгледа, најпроблематичнији регион на светској политичкој карти. О томе сведочи и развој ситуације у Сирији и око ње. Терористичке акције и сукоби су постали малтене свакодневни у том региону. Сиријска криза траје скоро 2 године. Опозиционери имају за циљ свргавање председника Башара Асада. У тој њиховој тежњи подржавају их неке земље Запада и Блиског Истока. Осим Русије, Кине и специјалног изасланика УН и ЛАД Кофија Анана, а после њега Лахдара Брахимија, нико није покушао да посади зараћене стране за сто преговора. То очито противречи принципима мировног регулисања, који су били усклађени у Женеви. Други је пут сувише опасан, - истакао је Лавров.

- Они, с киме се данас Французи и Африканци боре у Малију, то су људи, који су свргавали Гадафијев режим, а које је Запад, између осталог, ради тога и наоружао. Важно је да се не делује уско, међутим светска заједница делује управо тако. Нешто се десило у Јемену – концентрисали су се на Јемену, Затим Тунис, Египат, Либија. Данас Мали, Сирија. Важно је да се шире гледа – ти су процеси повезани и веома опасни.

У вези са сукобима на Блиском Итоку се поставља питање оружја за масовна разарања (ОМР). Постоји опасност да би могло да доспе у руке екстремиста. Москва сматра да је неопходна Конфереција о стварању на Блиском Истоку зоне, слободне од ОМР, као и разматрање иранског нуклеарног програма и нуклеарног проблема Корејског полуострва.

Недавно је СБ УН усвојио одлуку у вези са лансирањем у Северној Кореји у децембру ракете. Сергеј Лавров каже да је одлука била усвојена брзо и једногласно.

- Што се тиче лансирања северокорејске балистичке ракете, које је постало предмет одлуке СБ УН, наше оцене се поклапају са мишљењем других чланова СБ. Таква лансирања, као и нуклеарне експлозије, забрањене су ранијим одлукама СБ УН. Рачунамо да ће наши северокорејски суседи чути глас међународне заједнице и вратити се на пут сарадње у оквиру шестостраних преговора.

Забринутост изазива и нуклеарни програм Ирана, међутим, покушаји да се припреми напад на нуклеарне објекте и инфраструктуру земље веома су опасни, - истакао је Сергеј Лавров. Огромна већина земаља, према његовим речима, такође није склона да продубљује ситуацију, те се нада да ће се спречити најгори сценарио. Лавров је подсетио да је с Ираном потребно и могуће водити дијалог. Између осталог, то је чинио и Вашингтон, када је реч била о безбедности америчких војника у Ираку. Решење силом није прихватљиво за Иран, као и за друге савремене конфликте.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.

На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник


Председници Бразила и Јужне Африке одлучили су да не учествују на том догађају, који искључује Русију, наводи се у извештајима

Покушаји успостављања таквих савеза су „штетни и контрапродуктивни“ за регионалну безбедност, изјавио је руски председник


САД и њихови савезници покушавају да принуде Пекинг због његових веза са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА