BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Први пут у историји човечанства пронађене органске материје на површини астероида

РТ: Први пут у историји човечанства пронађене органске материје на површини астероида
07.03.2021. год.


Јапанска космичка агенција (ЈАXА) потврдила је откриће две врсте органских материја на површини астероида, први пут у историји човечанства, у открићу које може да открије тајне живота на Земљи.

Истраживачи су спровели мукотрпну анализу материјала узетог са астероида типа С (силицијска или камена класа астероида) названог Итокава, који је посећен током првобитне мисије Хаиабуса још 2010. године.


Верује се да је космичка стена хондрит, углавном немодификована космичка стена из раних дана Сунчевог система, што значи да је била око блока, а затим и неке. Током својих космичких путовања космичка стена је у једном тренутку била загрејана на најмање 600 степени целзијуса.


Научници ЈАXА анализирали су честицу широку 30 микрометара, надимкa ’Амазон’, како би разоткрили њен хемијски састав, укључујући и проучавање да ли садржи воду.


Открили су присуство и примитивне органске материје у простору од једне хиљадитог дела центиметра.

Присуство примитивне органске материје указује на то да је астероид ову материју стекао дуго након што се охладио, истовремено указујући и на то да је органски материјал откривен на космичкој стени еволуирао током времена, увлачећи воду и додатне органске материје током свог путовања кроз космос, упркос изузетно непријатељским условима у хладном космосу.

„Ови налази су заиста узбудљиви јер откривају сложене детаље историје астероида и како је његов еволуцијски пут толико сличан предживотном путу Земље“, каже научник Квини Чан са Краљевског универзитета Холовеј у Лондону.

Већина метеорита који осветљавају небо Земље потичу од астероида типа С, па недавно откриће отвара могућност да су удари астероида и метеора можда донели живот планети.

Наше тренутно разумевање еволуционе биологије прати како су елементи комбиновани да би на крају формирали различите, конкурентске секвенце нуклеинске киселине, претече дезоксирибонуклеинске киселине (ДНК) и рибонуклеинске киселине (РНК). Међутим, тачан механизам како су на нашу планету донете органске материје које би формирале хемијску еволуцију из које је живот какав познајемо још увек није у потпуности схваћен.

Истраживање на око 900 честица астероида ускладиштених у лабораторији ЈАXСА наставиће се и упоредиће са налазима из новијег материјала који је ЈАXСА извукла из астероида Риугу. Ова врста истраживања има за циљ да сложи барем неке недостајуће делове слагалице о томе како су живот и човечанство настали на Земљи, а можда и тамо где бисмо могли наћи живот изван наше планете.

Извор: Восток / РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Illustration: © marcelo celo from Pixabay/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА