BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Русија регистровала трећу домаћу вакцину против коронавируса

РТ: Русија регистровала трећу домаћу вакцину против коронавируса
20.02.2021. год.


У Русији је регистрована трећа вакцина против коронавируса, саопштио је премијер Михаил Мишустин. Лек, назван "КовиВаК", развио је Научни центар Чумаков у Москви.

Нова формула, која тек треба да заврши фазу три испитивања, користи најтрадиционалнију технологију од свих решења за борбу против коронавируса руске производње. "КовиВак" је вирусна вакцина која садржи или ослабљене или деактивиране сојеве инфекције, култивисане посебно за њену производњу.

Тим науника који ју је развио, раније је саопштио да је велика већина вакцина широм света изграђена на овој технологији.


Очекује се да ће пилот серија од 120.000 доза бити доступна руској јавности средином марта, изјавио је Мишустин. Наводи се да ће се тежити и извозу вакцине у друге земље, попут прве вкацине "Спутњик V", коју је развио "Гамалеј".


Узорак вируса који је коришћен за стварање вакцине узет је од пацијента хоспитализованог у Московској регији, раније је саопштио директор Центра "Чумаков", Ајдар Ишмухаметов. Показало се да је узорак био довољно „кооперативан“ да би успео у лабораторији, пружајући научницима материјал потребан за производњу вакцине.

Прва вакцина против коронавируса коју је регистровала Русија, "Спутник V", ослања се на јединствену двовекторску хуману аденовирусну технологију. У основи, честице коронавируса се убацују у ослабљени аденовирус, који је генетски модификовани вирус грипа који се не може репродуковати у људском телу. Затим покреће потребну реакцију имунитета. "Спутник V" користи два различита аденовирусна вектора за прву и другу дозу и ефикаснија је одбрана у поређењу са другим вакцинама које користе исти вектор за обe дозе.

Друга доза, "ЕпиВакКорона", коју је развио Институт "Вектор" са седиштем у Сибиру, користи синтетизоване честице вируса. У људско тело их уносе протеини носачи. За разлику од неких страних конкурената, све вакцине руске производње, укључујући потпуно нови "КовиВак", могу се чувати у обичним фрижидерима, што у великој мери олакшава логистику и дистрибуцију.


Очекује се да ће у будућности бити представљено још руских антикоронавирусних вакцина. Све у свему, у руским научним центрима је у току разрађивање преко 20 различитих вакцина, према подацима из агенције за заштиту потрошача "Роспотребнадзора".


"Спутњик V" је већ одобрен за хитне потребе у више земаља широм света. Сан Марино је постао 30. држава која га је одобрила, саопштио је у РДИФ, који је финансирао њен развој. Већ је произведено најмање 10 милиона доза вакцине. До сада је производња "ЕпиВакКороне" нешто скромнија, са око 80.000 доза које су доступне.

Извор: Восток / РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Reuters / Maxim Shemetov / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА