BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски лекари први у свету детету успешно пресадили јетру и плућа

Руски лекари први у свету детету успешно пресадили јетру и плућа
23.04.2019. год.


Руски лекари из Научно медицинског истраживачког центра академик Шумаков први у свету пресадили су једном детету оболелом од цистичне фиброзе јетру и плућа. Операција која је обављена другог фебруара трајала је шеснаест сати. У овом тренутку пацијент се после успешног опоравка спрема да изађе из болнице, преноси vz.ru.


Оперисани дечак Михаил је из једног села са острва Сахалин. Код њега је дијагностикована цистична фиброза, наследно обољење које захвата неколико органа, као и цироза јетре. Он се тешко кретао и није могао да живи без константног довода кисеоника. Операцију су извели стручњаци Центра на челу са директором Сергејем Готјеом. По његовим речима, била је то прва успешна трансплантација три органа, укључујући два плућна крила, извршена деветогодишњем дечаку. У медицинкој пракси досада није забележено успешно пресађивање органа деци тог узраста. У свету је покушано три пута са оваквом операцијом на пацијентима старости између 25 и 30 година и све три су биле неуспешне.

По речима министра здравља Веронике Скворцове тешко је било пронаћи органе с обзиром да је пацијент тежак 30 килограма. Како је она истакла, Центар академик Шумаков је данас водећа научна и методолошка установа у области трансплантације и донорства органа у Русији. 

Цистична фиброза је ретко наследно обољење проузроковано мутацијом специфичног гена, а погађа жлезде са унутрашњим лучењем, органе за дисање, јетру и панкреас. Смртан исход бележи се у 50 до 60 одсто случајева, а пацијенти са овом болешћу доживе од 20. до 50. године у зависности од земље.

У Русији је у последње три године број операција пресађивања органа повећан за 1,5 пута. Прошле године изведено је скоро 1400 трансплантација бубрега и скоро 500 пресађивања јетре. Скоро 200 од 290 операција у 2018 години обављено је у центру академик Шумаков. Прва операција пресађивања плућа детету извршена је 2016 године. У новембру прошле године изведена су прва испитивања вештачког срца.

Russia beyond


  • Извор
  • Илустрација, фото: © Пресс-служба Первого МГМУ им. И.М. Сеченова/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА