BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: „Преобликовање космичког тржишта“: Русија размишља о изградњи летелице на нуклеарни погон

РТ: „Преобликовање космичког тржишта“: Русија размишља о изградњи летелице на нуклеарни погон
06.03.2019. год.


Руска космичка агенција "Роскосмос" разматра изградњу космичког авиона који покреће нуклеарни реактор, наводи се у допису који је добила руска новинска агенција. Овај потез би могао да "преобликује" тржиште за лансирања у космос, наводи се у документу.

Ракетни авион је авион са ракетним моторима. Конвенционални авиони су се показали бољим за лет у атмосфери, али овај тип летелица нашао је своју примену као космички брод за вишекратну употребу - нарочито као програм "Спејс шатл".

Данас је још неколико ракетних авиона, као што је "Спејс шип ту" , намењено за суборбиталне туристичке летове. "Роскосмос" сматра да би таква летелица могла бити одржива за космичке мисије ако буде опремљена нуклеарним погоном, наводи се у допису агенцији РИА Новости.


Планирање будућег развоја космичког система за вишекратну употребу мора укључивати разматрање нових дизајна као што су ракетни авиони на нуклеарни погон. Такви системи могу преобликовати тржиште за лансирање у космос у будућности и створити нове нише.


Меморандум каже да би искуство Русије у стварању космичког авиона "Бурана" и сличних космичких система било корисно за израду такве летелице у будућности.

Нуклеарна енергија је незгодна за коришћење у космосу, а камоли да се она искористи за погон. СССР је експериментисао са постављањем малих нуклеарних реактора на своје сателите за издржљивост, али инцидент са Космос 954 сатом, који је неисправан и пао у Канади 1977, показао је да потенцијални проблеми вероватно превазилазе користи. Побољшања у соларним панелима омогућила су им да се користе у свемирским примјенама, док се потисници кемијског и компримираног плина користе за погон.


Слика би могла бити различита за далекосежне космичке мисије, у којима би поуздан извор енергије, који је у стању да обезбиједи погон мјесецима, а не минута, представља велику предност. Русија тренутно ради на пројекту названом ТЕМ, ракетни погон на нуклеарни погон који покреће нуклеарни реактор мегаватне класе.


Војни стручњак Михаил Ходаренок рекао је за РТ да нејасни текст меморандума указује да је "Роскосмос" далеко од тога да донесе одлуку о изградњи летелице на нуклеарни погон.

Рад на непосредним проблемима као што је завршетак космодрома "Восточни" или суочавање са конкуренцијом компанија за лансирање у космос, као што је "Спејс икс", већи је приоритет за руску космичку агенцију, сматра он.


  • Извор
  • Макета космичког система Буран-Енергиа, фото: © Sputnik / Sergey Mamontov / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА