BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Од „Бурана“ до „Каспијског чудовишта“: Пет епских совјетских пројеката

РТ: Од „Бурана“ до „Каспијског чудовишта“: Пет епских совјетских пројеката
27.12.2018. год.


Ту-144 суперсонични путнички авион је ушао у службу пре 43 године. Како би се обележио датум, РТ је саставио листу једнако вредних совјетских техничких чуда. Неки су почели да се баве наслеђем, други су заборављени, а неки и данас шпартају.

Ту-144, "совјетски конкорд"

Један од само два комерцијална суперсонична транспортна авиона - други је Конкорд - Тупољев Ту-144, први пут је полетео 31. децембра 1968. године, два месеца пре свог англо-француског колеге. Са својим елегантним облицима и нагнутим шиљатим носевима - неопходним за прелазак између режима лета и видљивости током полетања и слетања - оба су постала симболи у ваздухопловству крајем 20. века.


26. децембра 1975. године Ту-144 је ушао у службу, превозећи пошту између Москве и тадашње казахстанске престонице Алма-Ате (сада Алмати). Две године касније превозио је прве путнике истом рутом. Лет од 3.200 километара трајао је око два сата - два пута брже од обичног лета.


Ту-144 креатори су имали велике планове за авион. Мапе су састављене за летове надзвучним брзинама који повезују Москву са целим светом, укључујући Европу, Јапан и Кубу. Али му није било суђено да тако буде - једини пут када је авион летио изван Совјетског Савеза био је на три аеромитинга у Ле Бурже седамдесетих година, а један од тих летова се заврши падом у којем је погинуло 14 људи.


Још двоје је погинуло приликом несрећног слетања 1978. Због проблема са сигурношћу и непрофитабилности, Ту-144 је окончао своју каријеру за превоз путника након само осам месеци и 55 летова. Повремено је превозио терет до 1999. године, када је заувек повучен - четири године пре Конкорда.



  • Извор
  • фото: © RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА