BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски биохемичари у пљувачки сибирског мрког медведа пронашли нови антибиотик

Руски биохемичари у пљувачки сибирског мрког медведа пронашли нови антибиотик
09.09.2018. год.


У првој половини прошлог века Александар Флеминг је извршио револуцију у медицини откривши први познати антибиотик: пеницилин. Међутим, деценије неконтролисане примене лекова довеле су до тога да се сваке године све чешће појављују културе опасних бактерија отпорних на стандардне препарате.


Зато су научници принуђени да траже нова природна хемијска једињења која су у стању да убијају патогене микроорганизме. Током новог истраживања стручњаци из Русије и САД су у пљувачки сибирског мрког медведа открили супстанцу која га штити од стафилокока, смртоносне бактерије која изазива широк спектар од инфекције рана до упале плућа и менингитиса.

Сибирски мрки медвед је, иначе, подврста мрких медведа која настањује већи део Сибира источно од Јенисеја, као и територију Монголије и Кине. Највећи део исхране ове животиње чини биљна храна, што их не спречава да повремено лове ирвасе, лосове или рибу.

Тим научника под руководством академика Александра Габибова из Института за биоорганску хемију Руске академије наука и добитника Нобелове награде Сиднија Алтмана са Универзитета Јејл одлучио је да завири у уста господара тајге не из чисте радозналости, већ у оквиру великог пројекта проучавања микроба многих врста дивљих животиња. Принудни учесници експеримента ухваћени су у сибирској тајги, након чега су им узети узорци пљувачке за лабораторијску анализу.

Како се наводи у саопштењу за медије Института за биоорганску хемију Руске академије наука, користећи иновативне технологије анализе микробних заједница и методе синтетичке биологије, научници су међу бактеријама у усној дупљи медведа пронашли ретку популацију високоактивних микроорганизама типа Bacillus pumilus, који производе антибиотик амикумацин. Даља анализа је показала да ова супстанца ефикасно елиминише опасног изазивача обољења код човека под именом златаста стафилокока (Staphylococcus aureus).

Откриће новог природног антибиотика је посебно значајно, јер стафилококе често развијају отпорност на медицинске препарате. Резултати истраживања, објављени у часопису PNAS, не само да отварају пут ка новим медотама лечења читавог низа обољења, него ће такође помоћи научницима да боље разумеју путеве развоја резистентности на антибиотике и методе деловања лека на ћелије бактерија.

Раније су друге групе истраживача већ саопштиле да су откривени ефикасни антибиотици у најразличитијим природним изводима, на пример, у желуцу човека и испод његовог носа, као и у жлездама звечарки и на површни тела мрава.

Russia beyond


  • Извор
  • фото: © Федосеев Лев / ТАСС/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА