BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сибирски научници развили нову технологију за лечења рака

Сибирски научници развили нову технологију за лечења рака
18.07.2018. год.


Специјалисти Института за цитологију и генетику у Новосибирску развили су технологију за ефикасно лечење карцинома, а што омогућује неколико пута смањење дозе хемиотерапије.

Научници у Лабораторији ћелијских процеса на челу са доктором биолошких наука Сергејем Богачевим већ неколико година развијају технологију под називом "Каранахан" ("убијање узрока"). Заснована је на рањивости матичних ћелија карцинома у одређеним периодима њиховог животног циклуса.

"Изучавањем матичних малигних ћелија, наше колеге су откриле њихову јединствену особину - способност за узимање екстрацелуларних ДНК фрагмената. Даља истраживања су показала да ако се ови фрагменти убаце у ћелију након одређеног временског периода након изложености цитостатицима (хемиотерапији), они не дозвољавају ћелији да доврши процес опоравка и умире", наводи се у извештају.

У Институту су додало да се нова технологија назива и "3 + 1" - прве три дозе дроге убризгане у тумор убијају највећи део ћелија рака, а четврта уништава преостале. Већ је успешно тестирана у лечењу канцера код мишева, као и на ћелијским културама људског глиобластома (најагресивнији тип рака).

Током истраживања било је могуће утврдити да се животни циклус ћелија различитих врста тумора разликује, па је за сваку врсту потребно одабрати распоред за давање третмана. Поред тога, на овај циклус утиче сезона - у лето и зими, временски интервали би требали бити различити.

"Очигледно, најбоље решење би био индивидуални план за сваког пацијента при примени технологије " Каранахан" на основу студије ћелија сопственог тумора. Као резултат тога, технологија значајно повећава дејство хемиотерапије и име омогућава да се понекад смањи цитостатичка доза пацијенту", додаје се у саопштењу.

Научници верују да се применом хемиотерапије у комбинацији са технологијом "Каранахан" значајно могу повећати шансе за пацијентима оболелих од рака за опоравак и испуњен живот након третмана.

У саопштењу Института се додао да је нова технологија прошла све претклиничке тестове, те да је спремна за клиничка испитивања. Испитивања захтевају значајна улагања, а тестирања могу трајати од пет до десет година.
 


  • Извор
  • фото: © РИА Новости / Кирилл Каллиников/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА