BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Људи попут рибе: Може ли се удисати течност

Људи попут рибе: Може ли се удисати течност
26.12.2017. год.


Будући да је Фонд за напредна истраживања одобрио пројекат течног дисања 2016. године, јавност је веома заинтересована за успех пројекта. Недавна демонстрација могућности ове технологије буквално је запалила интернет и друштвене мреже. На састанку потпредседника Владе Дмитрија Рогозина са председником Србије Александром Вучићем, пас је убачен да две минуте буде у акваријум са специјалном течном материјом засићеном кисеоником. После процедуре, пас је, како је саопштио и Рогозин, жив и здрав. Каква је то врста течности?

"Научници су синтетизовани непостојеће у природи материје - перфлуорокарбонат, у којем су међумолекуларне силе толико слабе да се материја посматра као нешто између течности и гаса, раствара кисеоник 18-20 пута више од воде", каже др Јевгениј Мајевски, професор, шеф лабораторије енергетских биолошких система Института теоријске и експерименталне биофизике, једног од ствараоца перфторана, тзв. плаве крви. Мајевски ради на медицинским истраживањима перфлуороугљеника од 1979. године.



Председник Србије Александар Вучић приликом испитивања технологије течности током састанка са Дмитријем Рогозином

При парцијалном притиску од једне атмосфере у 100 мл воде раствара се свега 2,3 милилитра кисеоника. Под истим условима, перфлуорокарбонат може да садржи до 50 милилитара кисеоника. То га чини потенцијално погодним за удисање.

"На пример, при потопању у дубину, сваких 10 метара повећава се притисак за најмање једну атмосферу. Као резултат тога, груди и плућа ће се смањити до те мере да ће дисање бити немогуће. А ако се у плућима налази течност за пренос гаса, која је много гушћа од ваздуха, чак воде, онда ће плућа моћи да функционишу. У перфлуороугљениковим растворима могуће је растопити кисеоник без додатка азота, којег има много у ваздуху и чије је растварање у ткивима један од најзначајнијих узрока кесонске болести (декомпресивна болест) приликом доласка из дубина на површину", наставља Маевски.

 


  • Извор
  • фото: CC BY 2.0 / Martin Cox / Chica submarina 1/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА