BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Научници успели да сниме звук Земље

Научници успели да сниме звук Земље
11.12.2017. год.


Експерти из целе Европе саопштили су да успели да сниме природан звук планете Земље који им успешно измиче већ деценијама.

За звук се зна још од 1959. године, али све до 1998. стручњаци нису могли да докажу да је он стваран. Сви досадашњи покушаји бележења су пропали јер је сваки снимљен на земљи. Како би се звук „ухватио“, било је потребно снимити га на самом дну океана.

Истраживачи из Велике Британије, Француске и Немачке проучавали су овај феномен 11 месеци на дну Индијског окена, источно од Мадагаскара.

Подаци су бележени између 2012. и 2013. године, када су стручњаци напокон успели да утврде локације на којима је могуће чути овај специфичан звук.

Упркос томе, звук је и даље остао нечујан људском уху, јер је фреквенција 10.000 пута нижа од оне коју чуло слуха региструје. И поред нових запажања, још увек није познато шта га узрокује.

Многи верују да су у питању таласи које прави океан, док има и оних који сматрају да их узрокују промене у атмосфери.

Спар Веб са Универзитета у Колумбији један је од оних који тврди да мистериозни звук производе таласи.

„Захваљујући коришћеним инструментима утрђено је да се звук чује све време. Промене у атмосфери настају веома споро, па не могу да буду његов узрок“, истиче Веб.

Овакви звуци би требало да помогну научницима да дођу до нових сазнања о унутрашњости Земље. Веб додаје да их је могуће регистровати на различитим деловима света.

Танјуг



  • Извор
  • фото: geek.com/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА