BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Роскосмос против иницијативе Луксембурга за експлоатацију космичких ресурса од стране приватних компанија

Роскосмос против иницијативе Луксембурга за експлоатацију космичких ресурса од стране приватних компанија
05.10.2017. год.


Корпорација „Роскосмос“ осудила је усвајање закона у Луксембургу којим се регулише индустријска експлоатација рудних богатстава у космосу од стране приватних компанија. Луксембург је тако постао прва европска држава која је "обезбедила" правну заштиту делатности приватних компанија у тој сфери.

„Роскосмос“ је осудио закон који је донео Луксембург, а којим се осигурава правни статус експлоатације рудног богатства у космосу приватних компанија. Европско војводство је друга држава у свету која је законски дозволила експлоатацију и продају космичких ресурса, укључујући освајање астероида. Према прелиминарним проценама, приходи од ове делатности могу да досегну билионе долара, јер су астероиди богати платином, волфрамом, бакром и никлом. Доношење закона који је ступио на снагу 1. августа 2017. године изазвао је забринутост код експерта, али и политичара.

Сада компаније које имају представништво на територији државе могу да од владе добију одобрење да користе космичке ресурсе.

Како телевизији РТ саопштио „Роскосмос“, луксембуршки закон је у супротности са међународним правом у сфери освајања космоса.


© NASA/Reuters

„Као и закон који је усвојен у САД 2015. године, закон Луксембурга о експлоатацији природних космичких ресурса од стране приватних компанија, по мишљењу Руске Федерације, компромитује један од фундаменталних принципа међународног космичког права — принцип националног неприсвајања космичког простора, укључујући Месец и друга небеска тела (под националним присвајањем се мисли на државе или приватно присвајање)“, сматрају у „Роскосмосу“.

Према договору из 1967. године који је потписало више од 100 држава космички објекат или његов део не може да буде приватно власништво.

„Космички простор, укључујући Месец и друга небеска тела, не може да припада држави нити путем проглашења суверенитета над њим, нити путем коришћења или окупације, нити другим средствима“, наводи се у другој тачки договора.

Према мишљењу експерата, и САД и Луксембург су искористили то што у уговору није било говора о експлоатацији рудних богатстава.

„Роскосмос“ сматра да међународна заједница треба да води дијалог у оквиру међународних организација, на пример УН, јер једностране иницијативе могу да доведу до негативних последица.

Према подацима портала РФИ, пет страних космичких компанија, укључујући и оне из САД и Јапан, већ је закључило званични споразум са Владом Луксембурга. Према саопштењу Владе, на које се позива издање, око 60 компанија је саопштило да намерава да почне са радом на експлоатацији космичких ресурса и најавило отварање представништава на територији те мале европске државе.



Према проценама компанија „Дип спејс индустриз“ и „Планетари рисорсес“, које су постале партнери Луксембурга, вредност природних ресурса може да се мери билионима долара.

На пример, вредност ресурса који су летели поред Земље 2015. године на астероиду UW-15 процењује се на суму између 300 милијарди и 5,4 билиона долара. Према мишљењу америчких научника, објекат садржи велику количину руда — између осталог, 100 милиона тона платине.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА