BTG-vrh
Почетна страница > Новости
Иван Трајковић

Da li su aplikacije za dopisivanje zaista bezbedne?

Da li su aplikacije za dopisivanje zaista bezbedne?
31.01.2019. год.
Facebook je prošle nedelje potvrdio da će njihove aplikacije Instagram, Messenger i WhatsApp uskoro biti spojene u jednu, pa će korisnici koristiti samo svoj Facebook ID da komuniciraju sa prijateljima na sve tri mreže.


Nedavno je otkriveno da aplikacija za pozive i dopisivanje Face Time ima vrlo ozbiljne propuste. Pre par meseci je takođe otkriveno da su treće strane (preko svojih aplikacija) mogle da pristupe privatnoj komunikacija Facebook korisnika u aplikaciji Messenger. Tako je i Facebook prošle nedelje potvrdio da će njihove aplikacije Instagram, Messenger i WhatsApp uskoro biti spojene u jednu, pa će korisnici koristiti samo svoj Facebook ID da komuniciraju sa prijateljima na sve tri mreže. Facebook takođe radi i na unapređenim algoritmima za veću bezbednost korisnika.



Najpopularnija aplikacija ove vrste kod nas je Viber, koja vam omogućava glasovne i video pozive, kao i slanje datoteka. Ali, koliko je i Viber zapravo bezbedan? Viber koristi end-to-end enkripciju tj. šifrovanje podataka. Ova enkripcija je automatski uključena čim instalirate aplikaciju. Radi tako što prilikom slanja vašu poruku pretvara u nečitljivi kod – jedini koji možete pročitati poruku je osoba kojoj šaljete. Ovo takođe znači da ni sam Viber ne može da dešifruje vaše poruke.

 

Secret chat opcija vam u Viberu omogućava da se poruka sama briše kada se pročita ili nakon nekog vremenskog intervala koji možete sami da podesite. Ovo važi i za slike i video fajlove. Takođe, u Secret chatu nije moguće napraviti snimak ekrana tj. screenshot. U aplikaciji Viber i sami glasovni i video pozivi su šifrovani, te je izuzetno teško (ali ne i nemoguće) da se razgovori prisluškuju.


Ivan Trajković

 




Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

 Када купујете нови PC уређај, прва ствар коју треба узети у обзир су ваше потребе. Неопходно је да се посветите испитивању својих потреба и циљева, као што су захтеви...


 Препознатљивост бренда се мери тиме колико лако потрошачи могу да га разликују од конкуренције, одн


Упркос глобалној пандемији, релативно слабој куповној моћи становништва, те све вишим ценама електронике, у Србије су се ове године највише куповали телефони, тј. смартфони.

Ако развијате софтвер онда знате колико је тешко пустити апликацију у продукцију. Треба конфигурисати сервер, треба подесити портове, увјерити се да је све у реду и тако сваки пут...


Kompanija Microsoft priznala je da su hakeri uspeli da ukradu deo izvornog koda operativnog sistema Windows, kao i još nekoliko softvera koji su u fazi izrade.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА