eposao.info - vrh - ekonomija
Почетна страница > Новости

РТ: Нема добровољаца: Земље ЕУ се плаше притиска САД због алтернативног финансијског канала са Ираном

РТ: Нема добровољаца: Земље ЕУ се плаше притиска САД због алтернативног финансијског канала са Ираном
15.11.2018. год.

 
Извор: Восток / РТ

Планови Брисела да се креира посебан канал плаћања за наставак пословања са Ираном и заобилазе економске санкције САД-а у односу на земљу, сада су у под знаком питања, јер ниједна земља ЕУ није пристала да подржи ту идеју.

Сви чланови блока од 28 земаља су, како се наводи, уплашени казненим мерама које би Вашингтон могао потенцијално увести против њих за такав чин непослушности.

Раније су званичници ЕУ предложили стварање клириншке куће или специјалног механизма (СПВ) за елиминацију зависности блока од Сједињених Америчких Држава и Друштва за међубанкарску финансијску телекомуникацију (СВИФТ) која тренутно обезбеђује прекограничне трансфере за велике вриједности широм света.

Одлука је подстакнута санкцијама САД-а наметнутих Ирану и свима који послују са земљом.


"Нико није иступио напред у овој фази. Ако немамо земљу домаћина, имамо велики проблем. Толико се врти ово питање и биће потребно да негде буде седиште овог механизма (СПВ). Постоји пуно нервозе о томе шта значи имати бити домаћин седишту механизма", рекао је дипломата ЕУ за Ројтерс.


До сада су се Француска и Немачка одлучиле да не буду домаћини СПВ-у. Истовремено, најмоћније земље ЕУ планирају да ставе више притиска на Луксембург и Белгију да буду домаћин механизма након што је Аустрија одбила захтев за управљање пројектом. како се наводи, и Белгија и Луксембург су оставили сумњу по овом питању.


"Аустрија је заиста одбила. Није мртво, не иде у правом смеру. Покушаћемо поново са Луксембургом, али нисмо под илузијама", рекао је други дипломата ЕУ агенцији.


Раније ове седмице, европска повереница за правосуђе Вера Јурова је обећала да ће се пронаћи ефикасно решење, рекавши да је технички рад на стварању механизма који би омогућио трговину ЕУ са Ираном настављен.


"Ми европљани не можемо прихватити да инострана сила, чак ни наш најближи пријатељ и савезник, доноси одлуке о нашој легитимној трговини са другом земљом", рекла је она у Парламенту ЕУ у Стразбуру, наглашавајући да блок неће бити затечен вероватним америчким казнама.

Убрзо након што је председник Доналд Трамп повукао САД из нуклеарног споразума са Ираном, који је потписан између Техерана и водећих светских сила, лидери европских држава активирали су законодавство које је забранило компанијама блока да се придржавају санкција САД-а против Исламске Републике.

Међутим, мера није спречила европске пословне гиганте, укључујући "Тотал", "Волксваген", "Дајмлер", "Пежо", "Рено" и "Сиеменс" да напусте Иран. Европске мултинационалне компаније су много више забринуте због губитка америчког тржишта од могућих новчаних казни са којима се могу суочити од стране Брисела због напуштања Ирана.



  • Извор
  • фото: © Getty Images / RT / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Немачки канцелар је појаснио да ће профит добијен од средстава Москве у ЕУ бити употребљен за наоружавање Кијева


Урсула фон дер Лајен је претходно деблокирала преко 10 милијарди евра како би обезбедила подршку Будимпеште за помоћ Украјини

Москва пркоси апокалиптичним прогнозама, пише часопис


Пољопривредни произвођачи у Пољској су огорчени што њихови украјински конкуренти могу да продају жито у ЕУ без плаћања царина

Ограничење се неће односити на земље чланице Евроазијске економске уније и на Јужну Осетију, Абхазију, Монголију и Узбекистан.


Руска економија је прошле године порасла изнад очекивања и на путу је даљег раста у 2024.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА