BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија-Кина: стратешко суседство

Русија-Кина: стратешко суседство
25.09.2014. год.


Москва и Пекинг развијају стратешко пернтерство, које се базира на територијалној близини, заједничким приступом кључним међународним проблемима, блиским политичким, економским и историјским везама. Један од додатних подстицаја сближавања је и парадоксална и неочекивана жеља Вашингтона да „казни“ Москву уводећи нове санкције.

Амерички политичари су се прерачунали. Хтели су да изолују Русију и ту су рачунали на подршку Кине. А управо обрнуто, Москва и Пекинг су веома активирали своје заједничке активности. Разлог су не само заједнички економски интереси, већ и заједнички ставови обе стране на међународној сцени. Русија и Кина су уверене да свет не може бити униполаран. Вашингтон је полагао све наде да ће НРК увести санкције Русији. Али, њихови планови се нису обистинили.

Русија и Кина ефикасно сарађују у оквиру Савета безбедности УН. Пре три године, оне су блокирале резолуцију која је осуђивала деловање сиријских власти и која је у суштини требало да отвори пут Западу да наноси ударе Сирији. Постоје и други примери солидарне и балансиране позиције Москве и Пекинга у УН. Активно се развија сарадња Кине и Русије у оквиру ШОС и БРИКС. Ти међудржавни формати постају нови центри доношења одлука, што је за Вашингтон кост у грлу. Коментарише стручњак Центра анализа стратегија и технологија Василиј Кашин:

- Наша сарадња се испољава у веома активном механизму усаглашавања ставова у Савету безбедности УН при свим гласањима. Имамо прелиминарне консултације са Кинезима. Постојећа база претпоставља спровођење консултација практично у свим важним међународним аспектима и проблемима.

Односи унутар троугла Русија-САД-Кина, били су давно формулисани у време председника Никсона. Према тој формули, односи САД са сваким партнером одвојено морају бити значајно бољи него односи Русија-Кина. Сведоци смо да се данас ситуација развија управо обрнуто. Односи САД са сваком од држава су много лошији. И ово тера америчке стратеге да употребе велике снаге у покушајима да очувају глобалну хегемонију своје државе, налазећи све новије непријатеље и користећи против њих све могуће методе борбе.

Веза Москва-Пекинг у геополитичком смислу представља за САД велику опасност. У Вашингтону почињу ово да схватају. Питање је само, какве ће закључке извести. Неки експерти у међувремену не искључују да ће међу Русијом и Кином израсти и војно-политички савез, који ће бити у стању да кардинално измени однос снага у свету, али не у корист Запада. Ово питање се за сада налази на дневном реду обе стране и чека разматрање.

Илија Харламов,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: RIA Novosti/ Алексей Дружинин/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс


Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА