BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Вишеградска група: од проширења ка расколу

Вишеградска група: од проширења ка расколу
23.09.2014. год.


Пољска позива на узбуну. Формирана још 1991. године Вишеградска група не оправдава очекивања оних кругова који би хтели да је претворе у антируски војно-политички блок. Уместо да се солидарише са политиком Брисела и посебно Варшаве у погледу Украјине и Русије, чланице Вишеградске групе, осим Пољске, Мађарске, Чешке и Словачке говоре о економији и чак истичу претензије ЕУ.

Изгледа да је Варшава нашла нову примену Вишеградској групи – која је по мерилима Европе већ својеврсни старац. Декларација о њеном формирану била је прокламована још у фебруару 1991. године у историјској престоници средњовековне Мађарске краљевине, граду Вишеграду, на састанку тадашњих лидера Пољске, Мађарске и Чехословачке. Циљ уједињења био је допринос интеграцији у европске структуре. Подела Чехословачке која је уследила 1993. године увећала је број чланова Вишеградске групе, али није променила њен карактер. Па и пријем све четири земље у ЕУ 2004. године није постао повод за њено укидање. Организација се претворила у форум за разматрање регионалних проблема и једном речју много пута је постајала арена оштрих дискусија – узимајући у обзир сложене историјске односе земаља које је чине. А о томе да у редовима Вишеградске групе постоји чак сопствено схватање европских процеса говори чињеница да Мађарска, Пољска и Чешка за сада не журе у зону евра – подсетио је за Глас Русије професор руске Финансијске академије Борис Рубцов.

- То се све одређује с једне стране објективним узроцима, плусевима и минусима ступања управо у валутни савез, а са друге стране – оценама руководилаца ових држава. У крајњој линији Чешка од почетка није изражавала тежњу да што пре ступи у зону евра.

Све до недавно одмерени и опрезни карактер делатности Вишеградске групе није изазивао посебна питања. Ипак антируски жар, тако тражен данас на Западу, хитно је затражио врбовање нових савезника. И одређени политички кругови у Пољској су решили да удружење бивших социјалистичких земаља најбоље одговара сличним циљевима. Управо на иницијативу Пољске у марту 2013. године на састанку у Варшави министри одбране Мађарске, Пољске, Словачке и Чешке договорили су се да формирају до 2016. године групу за брзо реаговање од хиљаду и по војника. У њене задатке улази учешће у мировним операцијама и осигурање доставе хуманитарне помоћи у зоне конфликата.

Ипак пољским радикалима то је мало – посебно у условима конфронтације у Украјини. И Варшава је фактички упутила својим партнерима из Вишеградске групе ултиматум: или ће признати војни вектор своје делатности главним, или Пољска напушта редове удружења. А коа могући компромис предложено је да се прошири састав групе до седам (по формули 4 плус) на рачун балтичких земаља. Рачуница је јасна – осигурати Варшави стабилну већину гласова на рачун традиционално антируских расположене Литваније, Летоније и Естоније. Разуме се, ако се размишља у категоријама хладног рата, слична логика има основе. Само многима у Централној Европи изгледа је досадила игра антируских војника. То је врло јасно изјавио мађарски премијер. Признавши разједињеност земаља Централне и Источне Европе по питању развоја односа са Русијом, Виктор Орбан је подвукао да док Пољска и земље Балтика разматрају руско питање претежно са тачке гледишта безбености, Мађарска гледа на Русију као на пословног партнера и разматра друге апсекте настале ситуације као другостепене. Сличан пример је оправдан, пошто у сонови интеграционих процеса ипак леже економски, а не неки други факотри, укључујући војне, подвукао је у разговору за Глас Русије генерални директор руског политиколошког центра Север-Југ Алексеј Власов:

- Темељ сваке интеграције је економија, економски интереси страна. И већ ако се процес интеграције развија успешно, појављују се социјално-културни, хуманитарни, образовни и други аспекти.

Петар Искендеров,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Француски председник осудио је напад Техерана на Израел и позвао на јачање санкција


Председник је за погоршање ситуације окривио недостатак војне помоћи са Запада

Упркос огромној војној помоћи читавог Запада, већ је свима јасно да је победа Русије на украјинском фронту неминовна и да ће уследити ускоро. И управо је то и време...


\"Пламен\" израелског рата са Хамасом прети да захвати цео Блиски исток, изјавио је амбасадор Пекинга у УН

Министру у Влади Србије задуженом за односе са дијаспором Ђорђу Милићевићу данас је забрањено да запали свећу и положи цвеће на споменик жртвама усташког логора Јасеновац. Рекли су ми...


Потенцијални одговор Израела на ирански напад није ограничен само на ударе против проиранских снага у Сирији – Израелци би могли да допринесу дестабилизацији југа земље, посебно провинције Ес-Сувајда.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА