BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Мала свађа међу пријатељима

Мала свађа међу пријатељима
20.08.2014. год.


Помало ненадано, поред толико потенцијалних „кандидата”, НИС је искочио као главна тема.

У почетку је то деловало само као још један наставак свакодневне политичке сапунице између СНС-а и ДС-а о томе ко је већи лопов и ко је више упропастио државу. Демократе су инсистирале на штетности уговора са „Етихадом” из Уједињених Арапских Емирата и тражиле да се споразум о продаји „Јата” што пре објави, док су напредњаци узвраћали навођењем непочинстава„жутих”.

Иу том контексту, помало ненадано, поред толико потенцијалних „кандидата”, НИС је искочио као главна тема. Истрага о продаји НИС-а првоје најављена у саопштењу СНС-а, затим озваничена од стране МУП-а иконачно потврђена из уста самог премијера у среду 13. августа. „Да ли самсрећан што је неко направио профит од 500 милиона долара на нашој нафти игасу, а да на крају ми добијемо дивиденду од 29 милиона”, рекао је Вучић и додао да би било добро ако би могла да се уради „ревизија уговора о продаји НИС-а”. А то је поновио и сутрадан, 14. августа, на већ чувеној конференцији за штампу: „Нисмо задовољни и ми ћемо то решавати са господином Путином и Медведевом”, поменувши поново ниску дивиденду, профит НИС-а заснован на основу српске нафте и гаса, као и „најнижу рудну ренту од три одсто”.

Већ у петак се огласио руски амбасадор Чепурин и прилично недвосмислено саопштио да одлука о истрази приватизације НИС-а представља потпуно изненађење и за јавност и за руског сувласника НИС-а – „Гаспромњефт”. „Зашто управо руско-србска компанија? Зашто након пет година од приватизације? Зашто управо сада? ’Гаспромњефт’ беспрекорно поштује све договоре. Они су транспарентни. Све је отворено. Али се не може исто то рећи о неким другим споразумима са компанијама других земаља… НИС пуни буџет Србије са више од 14 процената, што износи око 1,2 милијарде евра. Данас је НИС ван сваке сумње најуспешније предузеће у Србији”, рекао је Чепурин у интервјуу за „Политику”.

На крају, Чепурин је дипломатски изразио уверење у светлу будућност србско-руских односа, уз више него индикативну ограду и напомену: „Неманикаквих разумних разлога да се наша сарадња доведе у питање. Ако, наравно, радимо у својем, србском и руском, а не у још нечијем интересу (подвукао Ђ.В.).”

Алузија је била сувише јасна и директна да би могла проћи без реакције сасрбског „највишег места”, то јест премијеровог кабинета. Већ у суботумедији су јавили да су се амбасадор и премијер срели и закључили како  „ништа не може угрозити србско-руско пријатељство”. Да ли је након хитног викенд-виђења са амбасадором Чепурином проблем заиста отклоњен, или је ствар само привремено дипломатски заглађена – до следеће прилике?

Тим пре што ово није нипошто први пут да се премијер на овакав начин бавиНИС-ом – дакле, искључена је могућност да је реч о омашци, или случајном„излету”. Почетком априла ове године, Вучић је био још експлицитнији: „Хоћемо своје паре... Двадесет девет посто НИС-а су наше паре и мој посао је да те паре узмем за народ... Сад ћемо другачије да разговарамо. И са НИС-ом и са свима осталима.”

Оставимо ли по страни не баш примерен тон и интонацију, у начелу, немасе шта приговорити премијеровој жељи да држава за себе добије већи удео и да се више пара слије у државну касу. И да се истраже евентуалне неправилности и злоупотребе, уколико их је било. Тачније, не би се имало шта приговорити да је иоле слична ревност показана у свим другим, па и у другим, кудикамо драстичнијим случајевима.

Сетимо се да је, на пример, америчком „Ју-Ес стилу” „Сартид” продат за 23 милиона долара, колико су отприлике вределе затечене залихе у фабричком кругу. Док је 1,7 милијарди долара дуговања претворено у јавни дуг који је на себе преузела држава (о томе је Слободан Антонић написао читаву студију). А када су нам га, након што су потрошили залихе и претопили расходоване вагоне и тенкове, 2012. враћали („за долар”), Србија се поново обавезала да исплати још 40 милиона а конто у међувремену направљеног дуга.

Прича о „Јату” је такође тема за себе. А она о „Фијату” и „Застави” поготово. У свим тим случајевима држава Србија на себе преузима дугове од више стотина милиона евра, и, директно или индиректно, више стотина милиона евра улаже у ново предузеће. Ништа слично није учињено у случају НИС-а.

Али и није овде реч о НИС-у, него о нечем далеко већем и важнијем – односу према Русији и слабљењу њеног економског и политичког присуства у региону. Јер, шта год да је у питању –то јест скривена намера да се поремете односи са Русијом или „само” површно дневнополитичко довијање да би се мало скренула пажња из невоље у коју се упало због спорног уговора са „Етихадом” – последице су једнако погубне и поступак је подједнако скандалозан.

Зашто премијер није рекао да ће са италијанским председником и премијером покушати да измени уговор о „Фијату”? Или са „пријатељима из Емирата” поправити „фантастичан” споразум са „Етихадом”? Зашто није најавио енергичну истрагу о продаји „Сартида”, макар и претходно умиривши америчку страну како та истрага није уперена против њих? Зашто не каже да ће покушати са Ангелом Меркел издејствује промену немачког става према Косову? Тада бисмо можда и могли прихватити да се ради о искреном „економском патриотизму”. Овако, плашим се, ипак пре о економској и политичкој окупацији.

Главни уредник часописа „Нова србска политичка мисао”

Ђорђе Вукадиновић,



  • Извор
  • politika.rs/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА