BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Санкције неће представљати сметњу за руски комплекс горива и енергије

Санкције неће представљати сметњу за руски комплекс горива и енергије
15.08.2014. год.


Крајем јула према руском нафтном сектору су уведене санкције САД и Европске уније. Оне ограничавају извоз у Русију опреме високе технологије за проналажење и вађење нафте на Арктику, на копну на великој дубини испод воде, и нафте од шкриљаца.

Санкције Европске уније представљају изборне мере и не односе се на већ усаглашене уговоре. Међутим, западни аналитичари су већ пожурили да дају песимистичке прогнозе о развоју руског комплекса горива и енергије тврдећи да санкције могу успорити развој компаније. Они ово мотивишу тиме што се резерве традиционалних налазишта смањују, а да би се освајале нове, потребне су сложеније технологије и опрема. Иначе ће доћи до пада производње.

Међутим, руске компаније немају намеру да мењају своје планове због санкција. ЕксонМобил нормално сарађује с Роснефтом, они су управо почели да раде на најсевернијој бушотини у Русији „Универзитетска“, истиче стручњак Института за савремени развој Никита Маслеников:

- Сасвим је јасно да се се реализују пројекат Сахалин-2 и други. Компанија Тотал не ради само по пројекту Јамал-КПГ, већ има своје интересе и на полуострву Гидан. Засад се не осећа јак притисак, природно, поново се разматрају планови о даљем раду на овим или оним налазиштима. Неки пројекти су у замрзнутом стању, пошто многи западни партнери нису одлучили шта даље да раде.

Ипак, санкције према руском енергетском сектору могу почети да делују средњорочној перспективи, и то компаније треба да узму у обзир. У неким облицима услуга високе технологије које су везане за вађење, бушење у дубокој води, хоризонтално бушење, као и за радове на копну испод мора, удео иностраних компанија је већи од 50%. Ако сад обуставе своју делатност многе компаније ће се суочити с технолошким изазовом, јер ће све морати саме да раде, истиче Никита Малеников:

- Могућности за то, наравно, постоје, не може се рећи да безнадежно заостајемо, пошто су се многи од ових технолошких изума и услуга које пружају стране сервисне компаније, заправо појавили још у Совјетском Савезу. Исто се односи и на хоризонтално бушење или вишекратно хидрораслојавање тла. Постоје технолошки изуми у самој компанији, треба прерасподелити трошкове.

Засад се руске компаније налазе на прихватљивом нивоу вађења црног злата – 520 милиона тона годишње. Међутим, у перспективи треба изаћи на нове геолошке хоризонте, на нова налазишта с тежим условима експлоатације. Производња нафте и гаса од шкриљаца за Русију данас није превише актуелна, јер у земљи има довољно налазишта у другим геолошким условима с приличним резервама, укључујући и јединствене, истиче стручњак:

- У близини Оренбурга постоји налазиште такозване вискозне нафте у којој је растворена практично цела породица ретких елемената Земље. То није баш нафта у традицоналном смислу, али је извор ретких врста земље. И ту је заиста потребна друга технологија за вађење и прераду.

Јединствено нафтно налазиште у Западном Сибиру је Баженовска свита – аналог нафте од шкриљаца. Овде резерве, по неким проценама, износе 140 милијарди барела. Раније је било саопштено да су руски ЛУКОИЛ и Тотал потписали меморандум о заједничким намерама за експлоатацију Баженовске свите. Сад је тешко рећи у ком правцу ће се одвијати освајање ових налазишта, јер делује мноштво различитих фактора. По проценама аналитичког центра при влади Русије, да би се вађење нафте и гаса задржало на данашњем нивоу, до 2035. године у сектор нафте и гаса треба уложити на стотине милијарди долара. Наравно, неке компаније могу у већој мери осетити санкције, али су ови проблеми решиви, сматрају стручњци. То ће само убрзати развој и увођење напредних националних технологија у руски комплекс нафте и гаса.

Олег Нехај,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: RIA Novosti/Mikhail Fomichev/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА