BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Парламентарна скупштина Савета Европе: илузија утицаја

Парламентарна скупштина Савета Европе: илузија утицаја
15.08.2014. год.


На Старом континенту постоји неколико организација у оквиру којих се разматрају проблеми. Међу њима је и Европски парламент и Парламентарна скупштина Савета Европе (ПССЕ). Постоје већ неколико деценија, у оквиру њих су се разматрали актуелни проблеми друштва, као и различити аспекти међународне политике. Али, какви су стварни покушаји за решавање овог или оног проблема били предузети? Или се европска демократија завршава на нивоу разговора?

Принцип владавине закона, спровођење принципа демократије и људских права- то су основни задаци ПССЕ. Али, каква је реална корист од ове организације? Сасвим ништавна. Никакву суштинску пуномоћ ПССЕ нема, али зато врло вешто уме да апелује, говори експерт Центра конзервативних студија социолошког факултета МГУ Александар Бовдунов:

- Никакве посебне резултате не бележи њихово деловање, односно све функције имају строго саветодавни карактер, па и за сталне чланице државе. Савет Европе може да саветује, али ако ти савети нису у сагласности са националним интересима, нико их неће испуњавати. Главни проблем ПССЕ се састоји у томе, што се тим кругом питања, којима се она бави- хуманитарним, политичким- на овом пољу већ постоје много позваније институције да се тиме баве. Једино што скупштина може да постигне- то је некаква пропаганда, не више од тога.

Осим тога, ПССЕ игра само онако како Запад, САД свирају. Зато није случајно што, без обзира на кризну ситуацију у Украјини, учесници Скупштине нису спремни да саслушају све актуелне ставове, па у том смислу и став Русије. Говори руководилац одељења евро-атлантских студија Руског института стратешких истржаивања, доктор историјских наука Елена Хоткова:

- Ова организација нема много механизама деловања. Ради се, пре свега, о политичким декларацијама, а посматрачима. Али чак на овом нивоу ПССЕ би могла да одигра своју позитивну улогу платформе где би се разматрали реални, а не споља ангажовани проблеми, како би они били обнародовани и како би се решавали на европском нивоу. Али, све више чињеница говори о томе да ова организација није самостална и да је само продужена рука САД и водећих држава ЕУ. И у таквој ситуацији нема могућности да се чују сви гласови и да се размотри свака тачка гледишта.

Као најстарија европска организација, данас ПССЕ представља беспомоћну копију Европског парламента- слажу се експерти. Указујући бескомпромисну подршку Западу, учесници Скупштине нису способни да прихвате реалне независне ставове. Што се тиче Европског парламента- ту политичке елите ЕУ нису сасвим спремне да чују ни сопствени законодавни орган. Чак без обзира на озбиљне покушаје позиције евроскептика и оних који се негативно односе према проамеричким позициама- та је група недовољно јака. Чини се да се са говорнице Европског парламента чују мишљења која се разликују од ставова Белог дома. Али, њима фали снаге да се довољно гласно изразе како би их чули и преко океана.

Диана Горшечникова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: assembly.coe.int/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА