BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сектор Газа: хоће ли бити примирја?

Сектор Газа: хоће ли бити примирја?
15.08.2014. год.


Према писањима арапских медија, Израелци су спремни да испуне неколико принципијалних захтева палестинске стране, који су били поменути у смислу услова за прекид ракетирања.

Ради се најпре о ослобађању важних особа из покрета Хамас, који су раније били ухапшени . Такође, на листи захтева је и слободно кретање људи и роба кроз сектор Газа као и ширење еконосмке зоне за рибаре из палестинске енклаве. Ипак, према писању лондонског листа „Ал-кудс ал-араби“, то Палестинцима није довољно: египатски посредници покушавају да убеде Израелце да пристану на изградњу морске луке и аеродорма у сектору Газа, али и да одустану од захтева да се спроведе разоружавање војника.

Посматрачи су скептични. Судећи по свему, Тел Авив има јасне границе до којих је спреман да уступке. Изјаве лидера Хамас да немају намеру да пристану на продужење примирја, шеф израелске дипломатије Либерман је означио као уцену. И подвукао је да је Израел спреман за сваки сценарио. Иако је јасно да је овог пута конфликт достигао такав облик да је као минимум потребно дугорочно примирје.

Премијер Израела Бенјамин Нетенјаху је изјавио да је циљ операције постигнут и честитао је војницима на „успеху у херојским подвизима“ и раду на уништавању подземних тунела у Гази. Ради се о спречавању великог напада, који су планирали побуњеници из области Газа, из подземних тунела.

У свету се на деловње Израела реагује на разне начине. У глобалу гледано, имиџ државе је наравно ослабљен, говори експерт Института оријенталистике Дмитриј Марјасис:

- У Европи, где је значајно више арапског становништва, одржавају се митинзи у знак подршке Гази и Палестинцима. У САД је ситуација помало другачија. Има и оних који су заправо противници Израела. Али Америка је традиционално више произраелски настројена- а ту не мислим само на Јевреје, којих тамо има много, већ и на разне хришћане, који заправо подржавају право Јевреја на стварање државе Израел. Иако, наравно, велики број цивилних жртава нико не подржава.

Требало би рећи да је током војних дејстава у Гази Стејт департмент покушао да наметне Израелу посреднике у преговорима - Турску и Катар - који су заправо савезници и спонзори Хамаса. То је изазвало оштру негативну реакцију у Израелу. Штампа у Израелу је оптужила Џона Керија за то да је издао интересе „главног савезника САД на Блиском истоку“. Чак је и телефонски разговор Керија и Нетанјахуа био прекинут у сред. Истина, дипломатија Израела је касније изгладила ову ситуацију.

Што се тиче Европе, она предлаже да се Газа обнови у замену за постављање међународне контроле. Амбасадори Немачке, Француске и Велике Британије су у Израелу представили свој план деловања. Предстаници европске тројке рачунају на сарадњу од стране Израела и издавање резолуције у духу УН-а. Иако им у последње време нешто значајно не иде у том смеру регулисања криза, можда им овог пута пође за руком?

Шеф Палестинске аутономије Махмуд Абас је рекао да ће тужити Израел пред Међународним кривичним судом, а Савет УН за људска права је у међувремену окривио Тел Авив за „ратне злочине“. О дипломатској изолацији Израела се за сада не говори. Већина светских држава је прихватило да се ради о праву јеврејске државе на самоодбрану. А у САД су решили да издвоје додатних 250 милиона долара за финансирање израелског ПВО систена „Гвоздена купола“.

Игор Силецки,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: REUTERS/Ibraheem Abu Mustafa/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова

Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА