BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

ШОС и БРИКС: Фактори глобалне равнотеже

ШОС и БРИКС: Фактори глобалне равнотеже
12.08.2014. год.


21. век је ера интеграција и обједињења. У условима мира, где све зависи од свих, без партнера и савезника је тешко преживети. А тим пре сада, када су економска и политичка безбедност постали хопотетични појмови. Шангајска организација за сарадњу и БРИКС имају један исти циљ – баланс међународних снага.

ШОС није војни блок, за разлику од НАТО-а, и није редовни скуп о безбедности као АСЕАН. ШОС заузима међупозицију. Ствара се заједнички евроазијски простор, који брани своје интересе, пре свега пред Западом. Са друге стране, сопственим амбициозним пројектима се баве САД: то је трансатлантска трговинска алијанса која треба да обједини Америку и Европу у једно слободно тржиште; и Транстихокеански трговински пакет који треба да повеже Азију са Америком. Русија и Кина остају ван оквира. У таквом ситуацији, као и због санкционе политике Запада према Русији, обједињавање у оквиру ШОС стиче све већи значај, истиче политиколог, експерт за Кину, професор Руског Универзитета Пријатељства народа Јуриј Тавровски.

- Ова организација формирана 2001. године постаје све важнија. Између осталог, у условима економски санкција које се примењују против Русије. Можемо уз помоћ потенцијала колега из ШОС да решимо врло много проблеме. Кина ће нам пружити помоћ, и земље Централне Азије. Код разних земаља-чланица ШОС различити су односи са Западом. Кина, на пример, врло добро схвата нашу ситуацију, пошто се сама налази под дејством санкција. Санкција ЕУ и САД уведене 1989. године после догађаја на Тјананмену биле су укинуте само делимично. Оне до данас делују, и Кинези врло оштро осуђују ове санкције. Они схватају нашу ситауцију и помажу нам да превладвамо санкције.

Ускоро ШОС могу да се придруже Индија и Пакистан. Тако ће интеграција постати још масовнија. Док земље Велике седморке иду утабаним путем, БРИКС има сав неопходни потенцијал за пробој. Он обједињује Русију, Кину, Бразил, Индију и Јужну Африку – економски «глобални Исток». Пре свега, организацији је потребно да потврди своје позиције у области међународних финансија, подвлачи заменик директора Руског центра за истраживање АТЕС Руске адаемије привреде и државне службе при Председнику РФ Глеб Ивашенцов.

- У америчкој банци Голдман Сакс било је спроведено истраживање у складу са којим у актуелној деценији међународна потрошња треба да скочи за десет трилиона долара. При томе удео земаља БРИКС 2020. године ће се увећати са актуелних 23% до 62%. То и јесте економски ауторитет земаља БРИКС.

Земље БРИКС чине више од пола светске производње. Економске перспективе обједињења признају се и на Западу, који не би хтео да се растаје са својом доминацијом у међународној економији. БРИКС не поставља себи задатак конфронтације са САД и Европом, мада тежи независности од њих, сматра Глеб Ивашенцов:

- САД су имале монопол на долар као резервну валуту. И оне диктирају валутно-финансијске услове свету. А БРИКС, узимајући у обзир његов економски ауторитет, може да захтражи јачање својих позиција у светском финансијском регулисању. И одређени договори о томе већ постоје. Између осталог, на последњем, шестом самиту БРИКС-а у Форталезеу предузети су кораци за формирање нове Развојне банке БРИКС-а, формиран је пул девизних резерви.

БРИКС поседује огроман интелектуални потенцијал у области високих технологија и машингорадње. Према прогнозама експерата, земље БРИКС, са њиховим богатим природним ресурсима, снажном производном базом и развијеном пољопривредом, истиснуће западне елите са светског економског Олимпа.

Марија Меркуолва,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА