BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Које земље ће настрадати због санкција према Русији

Које земље ће настрадати због санкција према Русији
04.08.2014. год.


Због међусобних санкција не страдају само они према којима се санкције уводе, већ и они који их уводе. Очигледно је, на пример, да Европи која зависи од руског гаса ланчана реакција и противсанкције нису потребне и да ће увозне царине на украјинске производе поспешити инфлацију у Русији. Међутим, могу настрадати и оне земље које, наизглед, немају никакве везе с оним што се дешава у Доњецку и Луганску. ММФ у свом најновијем реферату о секундарним ефектима у светској економији (2014 SpilloverReport)(https://www.imf.org/external/np/pp/eng/2014/062514.pdf)наводи земље које може да погоди руска и украјинска геополитика.

„Геополитичка напетост у Русији и у Украјини може представљати значајан извор секундарних ефеката. Услед недавних потреса раст (економије – ред.) и у Русији и у Украјини ће бити испод некадашњих очекивања, што ће довести до широких негативних ефеката по регион ЗНД,“ – каже се у реферату фонда.

Највећи ефекат на економију могу имати озбиљни поремећаји у производњи или транспорту природног гаса, сирове нафте, а у мањој мери – кукуруза и пшенице, сматрају стручњаци ММФ.

Засад се последице напетости осећају само у Русији и у Украјини, а тржишта Европе слабо реагују на ове догађаје, наводе стручњаци фонда. „Ипак, екскалација напетости путем појачаних санкција може довести до значајнијих ефеката у целој Европи, Централној Азији и ван њихових граница. Ови ефекти могу имати снажан утицај на сировинска и финансијска тржишта,“ – каже се у реферату.

Дакле, које ће земље, по мишљењу ММФ у већој мери настрадати услед санкција према Русији?

Потрошачи обојених метала

Потенцијални пад извоза метала одмах ће се осетити на тржиштима пошто Русија заузима 40% светског тржишта паладијума, до 14% светског тржишта никла, 13% тржишта платине и 8% алуминијума, пишу аутори реферата. Они наводе да су цене паладијума и никла већ порасле за око 10% након придруживања Крима Русији и санкција које су затим уследиле.

Потрошачи нафте и гаса

Иако Русији припада више од 10% светске производње сирове нафте, цена црног злата је прилично стабилна у последње време, чак и поред геополитичких потреса, истичу стручњаци ММФ. Међутим, не може се потпуно искључити раст цена у будућности.

Русија испоручује око једне трећине плавог горива које се користи у ЕУ и еветуално смањење испорука гаса из Русије у Европу по оценама ММФ представља „значајан“ ризик.

Банке – повериоци Русије

Проблеме руских поверилаца највише ће осетити аустријске банке. Такође су прилично рањиве француске, италијанске и шведске кредитне организације, додају у ММФ. Имајући у виду да је европски финансијски сектор повезан с целим светом, контраиндикације могу захватити и сасвим далеке стране земље.

Трговински партнери

Негативне последице, по оцени фонда, могу се дотаћи земаља у којима је увоз из Русије већи од 5% БДП. То су балтичке земље, Бугарска, Финска и Словачка, као и Белорусија, Молдавија, Туркменистан, Украјина и Узбекистан.

По оцени фонда, ово ће негативно утицати на земље у којима уплате које се из Русије шаљу рођацима износе 8% БДП или више. То су Јерменија, Киргистан, Молдавија и Таџикистан.

Меке руских туриста

Руски туризам игра велику улогу у економији Бугарске, Кипра и Црне Горе, сматра се у ММФ. Због пораста курса рубље и нестабилне економске ситуације становници Русије већ мање путују у иностранство, што су већ осетиле земље ЕУ, а посебно Чешка.

Примаоци инвестиција

Капитална улагања из Русије премашују 5% БДП у Белорусији, Бугарској, Молдавији и Црној Гори. Од Русије такође зависе финансијски центри Кипра и Луксембурга.

Ако се појаве проблеми с изградњом „Јужног тока“ без инвестиција могу остати земље кроз које гасовод треба да прође То су Бугарска, Мађарска и Србија.

Ланци испорука

Бугарска, Словачка и Финска већи део додате вредности остварују од производа који се увозе из Русије. Ово се пре свега односи на металургију и хемијску индустрију, као и на текстилну производњу, прераду дрвета, машиноградњу, производњу оптике, електронике и опреме за саобраћај.

Читајте више на Украјина из минута у минут



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА