BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Свет се суочава са епидемијом страшнијом од сиде

Свет се суочава са епидемијом страшнијом од сиде
01.08.2014. год.


Пацијент са симптомима грознице Ебола хоспитализован је у Хонг Конгу. Према информацијама листа "Чајна дејли", жена која је смештена у карантин, недавно се вратила из Африке, где је епидемија већ однела више од 670 живота. Страшна дијагноза, на сву срећу, није потврђена. Али то не значи да је Азија имуна на пенетрацију вируса Еболе.

Аларм се чује и у Европи. У понедељак, на међународни аеродром другог по величини града у Великој Британији - Бирмингема – из Нигерије је стигао путник са симптомима Еболе. Према подацима канала "Скај њуз", тестови нису потврдили код њега присуство ове болести. Међутим, британска влада је најавила сазивање хитне седнице кризног штаба "Кобра" због опасности од епидемије Еболе.

Садашња епидемија грознице Ебола почела је у Гвинеји у фебруару ове године. Одатле, вирус се проширио на суседни Сијера Леоне и Либерију. Пре неколико дана, први смртни случај забележен је у највећем граду густонасељене Нигерије, Лагосу. До сада, укупно је забележено више од 1.100 случајева, од којих је скоро 700 имало трагичан крај. По први пут у историји вирус Ебола је био тако крволочан, каже доктор биолошких наука, шеф лабораторије за екологију и вирусе Института за вирусологију Михаил Шелканов.

- Никада раније није било тако велике епидемије у урбаној средини. У руралним подручјима Африке таквих епидемија смо гледали много, али да у урбаној средини тако дуго време, при тако гигантској смртности, Светска здравствена организација није успела да заустави епидемију – у питању је, наравно, посебан случај.

Проблем је што за ову болест не постоји третман. Вирус је откривен 1976. године у Демократској Републици Конго, у селу на обалама реке Ебола, због чега је и добио тако име. Од тада је било неколико локалних епидемија. Али, он се није далеко ширио, тако да светска медицина и фармација нису обраћале пажњу на њега. Данас, постоје само дијагностички комплети који се могу користити да се утврди да ли особа има вирус Еболе, али нема вакцине за њега. Није проучен чак ни механизам његовог деловања. Познато је да се већина вируса преноси путем крви и других биолошких течности човека, мајмуна, свиње, и, према неким подацима, шиш-миша. Болест се јавља врло брзо. У раним фазама жртве грознице осећају умор, бол у грлу и у зглобовима, а температура већ првог дана расте до 40 степени. Затим, појављује се крвави пролив и повраћање, и у року од два до три дана, пацијент умире.

Садашњи епидемија Еболе лако прелази границе. Већ су умрла два америчка лекара која су помагали у борби против болести у Африци. Породица једног од њих се сада вратила у Сједињене Америчке Државе и под сталним је надзором лекара - период инкубације још није прошао. Пацијенти са сличним симптомима су хоспитализовани у Канади и Великој Британији. Сви они су се недавно вратили из Африке. У том смислу, на многим међународним аеродромима, између осталих и у Европи и Русији, уведене су повећане мере контроле путника који долазе из Западне Африке. Низ земаља је затворио и ваздушни саобраћај са Гвинејом. Међутим, Светска здравствена организација сматра да су такве мере непотребне, објашњава заменик директора новосибирског Центра за вирусологију и биотехнологију "Вектор" Раиса Мартињук:

- 24. јула одржан је састанак код генералног директора Светске здравствене организације у Женеви (СЗО) са циљем мобилзације напора у борби против епидемије Еболе у афричком региону. Истакнута је била неопходност добијања додатних финансијских и административних ресурса за сузбијање епидемије. Међутим, СЗО не препоручујемо да се, тренутно, примењују било каква ограничења путовања или трговине у вези са овом догађају.

Многи стручњаци имају другачије мишљење. "Лекари без граница" су објавили извештај о тренутној епидемији Еболе. Према њеховим подацима, уколико се вирус буде ширио овим темпом као данас, то ова неизлечива болест по светској ужасној статистици може да претекне сиду.

Татјана Табунова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: REUTERS/Samaritan's Purse/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА