BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Кина: млеко за ћутање

Кина: млеко за ћутање
01.08.2014. год.


У граду Дапуу у провинцији Хунан чиновици су нудили бесплатно млеко деци у чијој крви је откривен повишен садржај олова. У замену се од родитеља захтевало само да локалним властима предају оригинале медицинских тестова који потврђују присуство опасне материје у крви.

За догађаје у Дапуу се сазнало у јуну захваљујући Кинеској централној телевизији. Новинари су испричали да је код неколико стотина деце школског узраста у Дапуу запажен повишен ниво олова у крви. У градићу се налази индустријска зона у којој ради 12 топионичких завода за прераду волфрама, бакра, олова и цинка. Јасно је да Дапу не може да се похвали добром екологијом. Међутим, градоначелник је реагујући на скандал изнео претпоставку да повишен ниво олова у организму код деце није везан за индустријско загађење већ за то што ђаци често гризу графитне оловке.

Ипак, у току истраге која је започета, једна од фабрика за производњу олова у Дапуу је била затворена. Скандал се на томе завршио. Међутим, ових дана је родбина неколико настрадале деце говорила штампи о подели бесплатног млека. Оно по тврдњи чиновника, наводно служи за избацивање олова из крви (наука ову чињеницу не потврђује ни на који начин). У замену се од настрадалих захтевало само да локалним властима предају оригинале медицинских тестова крви који показују прекорачење дозвољеног нивоа олова. Не само то, новинари су сазнали да се пракса „млеко у замену за ћутање“ примењује већ трећи пут од краја 2012. године – од времена кад је становништво, забринуто због цурења олова, поднело петицију локалним властима.

Појава олова у крви изазива заостајање у физичком и умном развоју, доводи до лоше концентрације пажње, на шта су се већ жалили родитељи ђака из Дапуа, а у случају врло високог садржаја у крви – до смрти. Притом је утицај материја на организам неповратан.

Сличне проблеме у погледу екологије не осећа само Дапу. Налазиштима цинка, олова, живе, антимона и волфрама је богата цела провинција Хунан која је истовремено највећа база за гајење пиринча у Кини. Једном је Greenpeace у узроцима хунанског пиринча открио висок садржај кадмијума и олова, који је у низу случајева 22 пута већи од норме. Тровање оловом је 2009. године забележено у провинцији Шенси, а затим је, исте године, прекорачење норме олова у крви пронађено ко деце која живе у провинцији Хенан. На оба места се налазе топионички заводи.

Локалне власти чето покушавају да прећуте случајеве заражености тла и воде штетним хемикалијама и као последицу тога – проблеме становништва са здрављем. У заташкавању несреће понекад учествује и болнички персонал. Информације о случајевима тровања тешким металима се не преносе руководству, фалсификују се резултати медицинских анализа. Главно је да се за еколошки неповољну ситуацију не сазна у Пекингу. Читава ситуација природно брине централне власти пошто доводи у питање способност руководства земље да у Кини створи „зелену екоомију“. Међутим, ови проблеми се, по мишљењу кинских стручњака, могу решавати само ако се промене критеријуми за одабир и оцењивање чиновника. Док њихово напредовање у служби буде зависило од спољашњег мира у њиховим регионима, они ће се трудити да не износе прљав веш напоље и да не решавају проблеме кардинално, већ ће се трудити да на све начине ублаже незадовољство народа.

Наталија Портјакова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Flickr.com/Scott Le Duc /cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс


Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА