BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Долар или наш одговoр САД

01.08.2014. год.


Жак Сапир бави се прогнозирањем кретања курса светских валута. Овај чувени француски економиста постао је прави мајстор таквих анализа и веома добро познаје проблематику међународне валутне сфере. Он предвиђа да ће можда валуте земаља у развоју истиснути долар. О овој и другим темама Жак Сапир је говорио у интервју за „Глас Русије“.

Данас се све више говори да долар нема довољно основа у злату. Да ли сте Ви сагласни са овом тврдњом?

- Све то нема неког посебног смисла. Ради се о томе да од 1973.године долар није више повезан са златном основом. Заправо злато има своју цену која се изражава у доларима, еврима, рубљама или јуанима, или у сировинама. Велико је питање да ли долар постаје јачи или слабији у односу на друге валуте? То одражава снагу или слабост америчке економије, као и геополитичку ситуацију. Ради се о томе да део снаге долара јесте у вези са војном моћи америчке државе.

Неки економисти сматрају да је веома вероватно да ће САД прогласити банкротство према дуговима, што је веома озбиљно обзиром на финансијске облигације. Они могу да се усресреде на Северноамеричку зону слободне трговине која ће такође ка себи повући и Велику Британију и створиће нову валуту „амеро“ што је већ било договорено са Канадом и Мексиком 2007.године. Да ли се овај сценарио може сматрати маштом или има реалне основе?

- Не бих рекао да ова теорија има везе са реалношћу. У случају САД се заиста може приметити одређено стрмљење у овом смеру. Ипак, САД контролишу долар које јесте међународна валута. Што се тиче банкротства према дуговима, САД то не мора да ради, зато што свету као и раније требају долари и они могу да их штампају колико желе. Ипак, пре 6-7 месеци ситуација је почела да се мења. Ми за сада то још не осећамо, али долазимо до тог преломног момента, како у економији, тако и у финансијама, геополитици и геостратегији.

Државе у развоју покушавају да формирају алтернативни финансијски систем са сопственом развојном банком, која представља неку средину међу Светском банком и Међународним монетарним фондом. Ова банка имаће своје седиште у Шангају, али неће бити кинеска банка. То је банка земаља БРИКС, општа банка за низ држава. Ако ове државе успеју да створе алтернативу долару, онда ће ситуација заиста почети да се мења. Једна од могућности у том случају је да ће САД заиста започети неку врсту самоизолације и да ће почети формирање општих структура са Канадом и Мексиком. Данас ми се ова хипотеза не чини превише извесном.

Испада да у посткризном периоду свет може да се групише у неколико региона „мегарегиона“ нешто попут ЕУ. То јест, имаћемо регионе са разним валутама, сопственим институцијама, законима и правилима међународних односа. Да ли Вам се чини да свет заиста иде ка томе?

- Мислим да сте потпуно у праву. Данас видимо нову фрагментацију света. Уопште, сматрам да је сама идеја о глобалном свету без било каквих проблема заправо само илузија. Садашња фрагментација света је резултат деловања држава у развоју, као и сасвим непредвидива последица америчке политике. Сада је тешко рећи да ли ће светски блокови подједнако тежити. То је већ сасвим друго питање.

А. Артоманов,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Flickr.com/marsmett talahassee/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА