BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

САД су оптужиле Русију за кршење Споразума о наоружању: могућ адекватан одговор

САД су оптужиле Русију за кршење Споразума о наоружању: могућ адекватан одговор
01.08.2014. год.


САД су оптужиле Русију за кршење Споразума о ликвидацији ракета средњег и малог домета (РСМД) из 1987. године. Према подацима Вашингтона, развој и тестирање крстарећих ракета копненог базирања озбиљно крше споразум и угрожавају безбедност САД и њених савезника.

Ако се Москва не врати поштовању споразума, САД намеравају да изврше консултације са савезницима по овом питању. Оптужба да Русија наводно крши Споразум о РСМД није случајна. Сједињене Државе желе да озбиљно искритикују Русију, али ефекат би могао бити потпуно обрнут, примећује директор Центра за јавно-политичка истраживање Владимир Јевсејев:

- Ако Сједињене Државе и даље наставе да провоцирају Руску Федерацију, покушавајући је окривити за непостојеће прекршаје, то би Русију, највероватније, могло потакнути да се повуче из Споразума.

Русија технички може врло брзо да конструише високопрецизну ракету средњег домета копненог базирања која омогућава покривање целокупног спектра напада, ако се говори о европском театру, наглашава стручњак. Користити ракете средњег домета у конвенционалној опреми није ефикасно. За њих је најефикаснија нуклеарна бојева глава. Из ове перспективе, неопходно је рећи, да ће Русија предузети распоређивање таквих ракета, управо у нуклеарној варијанти, каже Владимир Јевсејев:

- Ако се то неким европским земљама не свиђа, то је проблем тих земаља. Јер, ово је одговор на чињеницу да се, у близини Русије, између осталих у Пољској, планира размештање веома велике војне базе Сједињених Држава. Сличну базу планирају и у Румунији. Нико не може да искључи изградњу базе или база, на пример, у Литванији. Са ове тачке гледишта, Русија има право да се повуче из Споразума о ракетама средњег и малог домета, баш као што су Американци изашли из Споразума о ПРО, јер то угрожава руске националне интересе.

Сједињене Државе ће изгубити много ако наставе своју провокативну спољну политику, између осталих и у сфери смањења нуклеарног наоружања и средстава њихове испоруке, сматра стручњак. Јер, америчка страна систематски крши основне одредбе Споразума о РСМД, користећи за испитивање појединих елемената система противракетне одбране ракете-мете, које симулирају балистичке ракете средњег домета. Зато, Русија као независна држава, нема намеру да се прилагоди жељама Вашингтона или Брисела. Из ове перспективе, САД ће, вероватно, добити прилично адекватан одговор на своју спољну политику.

Споразум о ликвидацији ракета средњег и малог домета потписан је 8. децембра 1987. године у Вашингтону између лидера СССР и САД, Михаила Горбачова и Роналда Регана. Споразум је ступио на снагу 1. јуна 1988. године и предвиђао је напуштање производње, тестирања и распоређивања балистичких и крстарећих ракета копненог базирања средњег - од 1.000 до 5.500 километара и малог - од 500 до 1.000 километара, домета.

Олег Нехај,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: militaryrussia.ru/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

САД немају намеру да се директно сукобљавају са руским снагама у име Кијева, изјавио је високи званичник


Француски председник осудио је напад Техерана на Израел и позвао на јачање санкција

Председник је за погоршање ситуације окривио недостатак војне помоћи са Запада


Упркос огромној војној помоћи читавог Запада, већ је свима јасно да је победа Русије на украјинском фронту неминовна и да ће уследити ускоро. И управо је то и време...

\"Пламен\" израелског рата са Хамасом прети да захвати цео Блиски исток, изјавио је амбасадор Пекинга у УН


Министру у Влади Србије задуженом за односе са дијаспором Ђорђу Милићевићу данас је забрањено да запали свећу и положи цвеће на споменик жртвама усташког логора Јасеновац. Рекли су ми...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА