BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Чуркин: Кијев користи шок у свету после несреће за напредовање војне операције

Чуркин: Кијев користи шок у свету после несреће за напредовање војне операције
22.07.2014. год.


Савет безбедности УН захтева хитан прекид свих војних дејстава на подручју катастрофе Боинга 777 авиокомпаније Малезија ерлајнз на истоку Украјине. Ово је речено у резолуцији Савета безбедности, која је једногласно синоћ усвојена. Стални представник Русије при УН Виталиј Чуркин апеловао је на уздржавање од доношења закључака пре завршетка истраге околности, под којима је дошло до несреће. Русија инисистира на истрази коју би водио ИКАО (Међународна организација за цивилну авијацију) и спрeмна је да упути своје стручњаке који би се укључили у истрагу.

Резолуција, коју је донео Савет безбедности захтева да се „на подручју у непосредној близини несреће хитно прекину сва војна дејства, укључујући текуће сукобе оружаних група, како би се омогућили сигурност и безбедност у спровођењу међународне истраге. У тексту документа је наглашено да истрага треба да буде „свеобухватна, темељна и независна, као и да треба да се спроводи у складу са важећим принципима међународног ваздухопловства.“

Савет безбедности захтевао је од оружаних група, које контролишу место несреће, да избегавају „уништавање, померање и оштећења већих или мањих олупина авиона, опреме, личне имовине и посмртних остатака“. Такође, у резулуцији се инсистира на хитном пружању безбедног и неограниченог приступа месту несреће сручњацима посматрачке мисије ОЕБС-а и представницима других одговарајућих међународних организација.

Резолуцијом се осуђују активности, које су довеле до тога да авион буде оборен и захтева позивање на процесуирање одговорних за инцидент.

На истрагу авионске несреће позива и Русија. „Откривање околности под којима је дошло до инцидента мора бити организовано уз водећу улогу ИКАО и уз учешће свих, који су спремни да помогну у утврђивању истине“, рекао је руски амбасадору у УН после гласања.

Према Чуркиновим речима сви материјални докази, укључујући црне кутије, морају бити достављени ИКАО, а у земљи треба да буду обезбеђени сви неопходни услови за приступ међународном тиму стручњака. Русија је спремна да упути своје експерте, који би се укључили у истрагу.

Чуркин је апеловао да се не доносе исхитрени закључци и дају политичке изјаве пре завршетка истраге. „Такође, недопустиво је оно са чиме се тренутно суочавамо. Кијев, изгледа, покушава да искористи шок, у коме се налази међународна заједница због рушења малезијског авиона, за ширење своје казнене операције на истоку земље“, нагласио је дипломата. Током свог говора он је подсетио на инцидент из 2001.године, у коме је изнад Црног мора ракетом украјинске ПВО оборен руски путнички авион. Међутим, без обзра на закључке међународне истраге, Кијев и даље одбија да призна правну одговорност за ову трагедију.

Украјина током истраге околности рушења авиона мора да одговори а многа питања, сматра Чуркин. „Украјина током истраге мора да одговори на мноштво питања: о раду својих авиконтролора, и о разлозима за премештање једне од украјинских батерији Бук 17. јула на подручје, у непосредној близини територије, коју контролише самоодбрана.

Зашто је одмах после рушења авиона батерија одмах напустила то подручје? Зашто је управо 17. јула максималним интензитетом радио РЛС украјинске ПВО. Министарство одбране РФ већ је формулисало читав низ питања, а друга ће, надамо се, поставити међународни иследници“, рекао је руски дипломата у обраћању Савету безбеднсти УН.

Читајте више на Украјина из минута у минут



  • Извор
  • Глас Русије, фото: AP/John Minchillo/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА