BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

САД прелазе на јуан

САД прелазе на јуан
19.07.2014. год.


Америчке компаније прелазе на обрачуне са јуаном. Према подацима SWIFT, само за годину дана обим трансакција у кинеској валути порастао је 3 пута. Америчким компанијама је корисно да у обрачунима са својим кинеским партнерима користе јуан, јер трансакције у америчким доларима повећавају трошкове провизије.

Пре годину дана, само 9% америчких компанија користило је јуан. А сада, према подацима листа The Wall Street Journal, ова цифра је порасла на 28%. Према кинеској валути немају аверзију како мали увозници текстилних производа и робе широке потрошње, тако ни индустријски гиганти као што су Ford Motor. При директном обрачуну у јуанима увозници уштеде најмање 4-5% од износа уговора.

Не само САД повећавају удео кинеске валуте у прорачунима. Током посете председника Кине Кси Ђинпинга Јужној Кореји, Кинеска банка и Корејска банка потписале су споразум о отварању центра у Сеулу. Он ће водити операције у јуанима. Недељу дана пре тога, Кина се договорила са Француском о успостављању платног система у земљи, који ће радити са кинеском валутом. Пре тога, Кина је потписала споразум са руском банком ВТБ о директном плаћању у јуанима. Лондонска берза је потписала споразум са две кинеске банке о вођењу трговине у кинеској валути.

Задатак да се од јуана створи конкурент долару, кинеске власти су поставиле давно. Ипак, прве кораке у свет кинеска валута је почела да прави управо сада. Ствар је у томе, да већина западних компанија оптужује Пекинг за нефлексибилност монетарне политике и вештачки низак курс јуана у односу на долар. То је био главни аргумент против трговине у јуанима. Сада, кинеска влада је узела курс политике постепене либерализације монетарне политике. Повећан је до 2% трговински коридор у оквиру којег кинеска валута може да варира. Ослабљен је низ ограничења на кретање капитала. Према мишљењу Сергеја Луконина из Центра за азијско-пацифичке студије РАН, могуће је да у наредне три године јуан постане потпуно конвертибилна валута:

- Кинеске власти желе да јуан постепено постане резервна валута. ЗУ вези с тим, повећава се удео јуана у међународним плаћањима. Кина ће из тога имати финансијске користи, јер ће јуан постати стабилнији. Више добити ће имати и кинески извозници. А ако јуан ипак постане резервна светска валута, иако је то дуг процес, Кина ће моћи да утиче на цео глобални финансијски систем.

Међутим, како примећује руски експерт, за сада удео јуана у трговини никако не одговара месту Кине у светској економији. Ниједна од централних банака, осим Кинеске банке, не држи резерве у кинеској валути. Јуан није ни обрачунска валута у систему CLS, у којем се изводи више од половине свих међународних конвертивних операцијама са валутама.

Тако да, моментално смањење зависности од долара мало је вероватно, - сматра Сергеј Луконин. На америчку валуту и даље отпада преко 70% светских трансакција. Јуан је тек на 7 месту у свету по учесталости употребе. Међутим, ништа не спречава кинеској валути да расте на овој скали. Заиста, број земаља које желе да директно раде са јуаном, заобилазећи долар, у сталном је порасту.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: East News/AP/VINCENT YU/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ

Ко смо ми? Завичајно удружење "Хаџи Продан" основало је неколико е



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА