BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Битка на Козари - 72 године после

Битка на Козари - 72 године после
16.07.2014. год.


На Мраковици је обележена 72. годишњица од велике Битке на Козари. Са обележавања је поручено да Република Српске не сме заборавити шта се је дешавало на овим просторима у Другом светском рату. На обележавању су учествовали учесници битке, велики број грађана, политичко вођство Републике Српске, као и отправник послова Руске Федерације Алексеј Керестеџијанц.

Раде Пилиповић имао је свега девет година када је узео пушку у руке:

- У јуну месецу су почеле да падају топовске гранате по мом селу. Гранате су долазиле из Павелићеве Хрватске. Ми нисмо имали другог избора него да напустимо село и да идемо према Козари. За два дана смо били овде. Терали смо и стоку са собом. Било је велико невреме и склањали смо се под крошње дрвећа, а и правили смо заклоне од грана над главом. Била је глад, била је вера да нећемо изгубити битку. Свако вече када нема авиона играли смо козарачко коло.



Учесник битке, 90-годишња Јованка Богојев добро памти битку и сваке године поводом годишњице долази на Козару:

- Козара је за мене све. Све сам то прошла, а после сам отишла у Београд са 5. бригадом и 12. крајишком и онда смо ратовали по Србији, централној Босни, била сам у Београду, учесник сам Сремског фронта, све до ослобођења.

Председник Републике Српске је истакао да србски народ ни данас није слободан у БиХ:

- Република Србска и србски народ нису слободни у БиХ и они су стављени у једне оквире који су готово неиздрживи за србски народ у БиХ. БиХ као таква. нема консезус за свој живот и та борба за слободу се на симболичан начин и ових дана наставља кроз наше окупљање и наше програмске циљеве, а то је да очувамо индентитет овог народа и индентитет овог краја.

На спомен обележје венац је положио и привремени отправник послова Руске Федерације у БиХ Алексеј Керестеџијанц посвећеном југословенским партизанима, који су пали у биткама против вишеструко бројнијих немачко-фашистичких и усташких снага.

Снаге Немаца и усташке јединице НДХ систематски су прочешљавале Козару и Поткозарје. Карактеристика ове операције је посебно бруталан поступак према цивилном становништву. Један број ухваћених становника ликвидиран је на лицу места, док је већина депортована у логоре. Била је очигледна намера да се подручје потпуно "очисти" од становништва, како би се партизани лишили базе и могућности преживљавања. Током операције преко 68.000 становника депортована је у логоре. Укупан број цивилних жртава на Козари и Поткозарју износи око 35.000 људи, од чега је највећи део страдао управо у овој операцији и током интернације у логоре која је следила., а судбина многих до данас није позната.

Вања Савићевић,

https://serbian.ruvr.ru/2014_07_15/Bitka-na-Kozari-72-godine-posle-7936/



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА