BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Индијске поморске нуклеарне снаге биће рођене ове године

Индијске поморске нуклеарне снаге биће рођене ове године
15.07.2014. год.


Руководилац индијске Организације за одбрамбена истраживања и разраду DRDO Авинаш Чандер је ових дана изјавио да ће прва индијска атомска подморница INS Arihant у року од месец-два лансирати балистичку ракету ВО-5, која може да носи нуклеарну бојеву главу. То значи да ће у перспективи Индија имати стратешке нуклеарне снаге морског базирања.

Индијска ракета је прошла кроз циклус тестирања у погледу гађања с копнених уређаја и специјалних понтона који се погружавају и имитирају подморницу. Сад се питање поставља у односу на поузданост рада целог система који се састоји од ракете и подморнице-носача.

Чак и ако се систем покаже као поуздан у раду, Индија ће се налазити само на путу изградње поморских стратешких нуклеарних снага. Ракета коју Индијци тренутно поседују има домет од свега 700 км. То значи да брод који патролира у релативно безбедном рејону Индијског океана неће моћи да погоди циљеве на територији КНР. Дакле, у почетној фази морска компонента нуклеарних снага Индије може да се користи само за задржавање Пакистана. Имајући у виду високу цену атомских подморница и одговарајуће инфраструктуре, одржавање таквих нуклеарних снага ће представљати расипништво. За наношење удара на територији Кине индијска подморница би морала да дође до Јужног кинеског мора, што имајући у виду то да Кинези брзо повећавају противподморничке снаге, посебно у овом делу мора, не изгледа разумно.

Ипак, Кинези ће узимати у обзир могућност да се у овом стратешком рејону могу појавити индијске подморнице и због тога ће развој стационарних хидрофоних мрежа и повећање противподморничких бродова и авиона у Јужном кинеском мору расти. Јужно кинеско море већ представља потенцијално опасно место због територијалних спорова између КНР и земаља АСЕАН, стварања на острву Хајнан велике кинеске војно-поморске базе и повећања присуства САД у региону. Индијски фактор може додатно заоштрити ситуацију.

У дугорочној перспективи Индија ће покушати да лоцира на својим подморницама моћније ракете. За сигурно покривање целе територије КНР биће им потребан домет до 5000 км, што означава, како измене у њиховој конструкцији, тако и активније напоре у производњи нових, лакших и минијатурних бојевих глава. За КНР то може представљати нови аргумент за јачање сопственог војно-поморског присуства у Индијском океану.

У последње време у кинско-индијским односима преовладавају позитивне тенденције које су се појачале након што је у Индији на власт дошла нова влада на челу с Нарендром Модијем. Брз раст војног потенцијала две земље подстиче на активнији кинеско-индијски дијалог у вези с питањима стратешке безбедности. Јер, опасност од кинеско-индијске трке у стратешком наоружању може бити сасвим реална. Овакав развој догађаја ће од обе стране захтевати велике трошкове због мера усмерених на повећање нуклеарних снага и пратеће инфраструктуре. У овом случају ће се ресурси Индије и Кине бити преусмерени с решавања много важнијих војно-политичких задатака везаних за јачање улоге обе земље у питањима светске политике и међународне безбедности.

Васили Кашин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: «Вести.Ru»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Брисел говори о слободи говора, али је не подржава, изјавио је председник Доњег дома руског парламента

САД и њихови савезници се плаше да ће Москва изгубити рат, изјавио је украјински лидер


„Акутна фаза војно-политичке конфронтације са Западом је у пуном јеку“, изјавио је министар спољних послова Москве

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА