BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

The Diplomat: Сближавајући се, Русија и Кина убрзавају залазак САД

The Diplomat: Сближавајући се, Русија и Кина убрзавају залазак САД
12.07.2014. год.


Сједињене Државе су се нашле у положају Британске империје, која је постепено губила моћ и изгубила способност да се бори са повећаним бројем конкурената. Према мишљењу америчког политиколога, тај процес ће се одвијати још брже, ако се Кина и Русија уједине.

Зближавање Русије и Кине, без обзира на степен и облик, ће убрзати залазак Сједињених Држава и приближити прелазак на вишеполарни свет, пише амерички политиколог Питер Харис (Peter Harris) у чланку за The Diplomat. Харис пореди САД са Британском империјом, која се крајем 19. века суочила са сличним стратешким тешкоћама.

Франко-руски савез 1892. године је разрушио геополитичке планове Велике Британије: њена владавина над Средоземним морем је доведена у питање, у опасности се нашао и баланс снага у Европи, који је направљен после победе Берлина у франко-пруском рату. Како би одржао тај баланс у Средоземном мору и истовремено сачувао Индију, Лондон је морао да се ослони на Јапан и његову моћну флоту. Без обзира на то што је „стратешко слепило“ Британије брзо прошло, а разне несугласице Француске и Русије регулисане, „блистава изолација“ је постала део историје, каже Харис.

Лондон више није био у стању да самостално, без помоћи савезника, сачува своје интересе на светској сцени.

Зближавање Русије и Кине, према мишљењу политиколога, је у стању да на исти начин утиче на стратешке планове САД. Данас Вашингтон такође ризикује да изгуби морску владавину, посебно у Јужном кинеском ору, где кинеска и руска флота у будућности могу бити конкуренција америчкој. Услед тога САД ће морати да се спремају за кризне ситуације на неколико фронтова и да балансирају између Источног и Јужног кинеског мора, централне Азије, Блиског истока и источне Европе.

У таквој ситуацији Вашингтон се може одлучити за различите мере: покушати да спречи савез Пекинга и Москве, користећи све дипломатске полуге, или да нађе савезника у Азији – Јапан, Индија или Аустралија. Ипак, Харис каже да све те варијанте имају много замки и тешко да могу спречити неизбежно слабљење САД.

„У дугорочној перспективи кретање ка вишеполарности, испочетка у источној Азији, а на крају и на светској сцени, је неизбежан моменат. Монополарни моменат Америке не може трајати вечно, без обзира на то да ли ће тај процес бити убрзан зближавањем Русије и Кине“, закључује Харис. Са таквом перспективом, према мишљењу политиколога, важније постаје не питање вечне хегемоније САД, већ питање одржавања стабилности у вишеполарном свету.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: REUTERS/China Daily/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА