BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Андрићград – град науке, културе и историје

Андрићград – град науке, културе и историје
11.07.2014. год.


28. јуна, за Видовдан, у БиХ у Републици Србској познати филмски редитељ Емир Кустурица је открио нови град, који је он испланирао и саградио. Овог пута је то зидани град (Дрвенград већ постоји). То је средњовековни град-музеј, који запљускују воде Дрине.

Град носи име великог писца Ива Андрића, нобеловца, који је много писао о историји у овом крају. Финансирао је изградњу сам редитељ, помагала је Република Србска, у мањој мери и други донатори. Изградња града-музеја је коштала 15 милиона евра.

Град заузима 17 хиљада квадратних метара, али се стиче утисак да се налазиш у средњовековном, а не у новом граду. У њему има једна главна улица и три паралелне мале, два трга, два споменика Иву Андрићу и Његошу. Крунише ансамбл лепа црква. Осим тога, у граду се налазе позориште, биоскоп, научни институт, хотели, караван-серај, музеј, бројни мали ресторани, кафане и посластичарнице (на Балкану без тога не може!).

Бела црква, посвећена светом кнезу Лазару и србским мученицима, мања је копија храма Вазнесења Господња косовског манастира Високи Дечани, зато је она добила назив Вишеградски Дечани. Пре годину дана с благословом Патријарха Московског и све Русије Кирила и Патријарха Србског Иринеја храму је предата икона Богородице Порт-Артурске, која је насликана од прилога обичних људи Русије у граду Краснодар. На икони пише: У знак сећања на подвиг руских добровољаца, који су бранили православни свет на Балкану.

Приликом свечаног откривања града Емир Кустурица, председник Републике Српске Милорад Додик и премијер Србије Александар Вучић пресекли су симболичну црвену ленту. Емир Кустурица је у свом говору рекао да је остварен његов давнашњи сан: град је постао главно његово животно дело. Мада је архитектура града одраз утицаја различитих култура на овај регион, ипак се у њој највише испољавају идеје и представе самог аутора. Мора да се призна да је то све успело. Редитељ сматра да град мора да постане симбол мира, израз жеље добросуседских односа са свим народима БиХ и иначе Балкана.

Председник Руске Думе Сергеј Наришкин и министар одбране Русије Сергеј Шојгу су у својој посланици честитали Кустурици на том подухвату, изразивши наду да ће то допринети учвршћивању историјске свести становника БиХ.

Откривање града је уприличено јубилеју, који се обележава у читавом свету – 100. годишњици почетка Првог светског рата. Свечаности су биле настављење уличном представом, коју је режирао Кустурица, под називом «Устали ангели» – о сарајевском убиству наследника Аустро-Угарског престола Франца Фердинанда, младобосанцима и Гаврилу Принципу. Празник је завршен на тргу Петра Петровића Његоша великим ватрометом и наступима руског војног хора Александров.

Важну улогу у научном животу Балкана ће играти научни Институт Иво Андрић. Он има неколико сала за конференције, велику библиотеку, радне кабинете. У његовом историјском оделењу је већ изашао први број историјског часописа Векови, шест бројева Историјских свезака.

Исти дан су у граду почеле важне научне акције, повезане с 100. годишњицом почетка Првог светског рата. У вези са том темом је Кустурица подвукао да је хитац Гаврила Принципа почео процес ослобођења југословенских народа од аустро-угарске окупације. Он је подсетио да је Гаврило Принцип убио окупатора Франца Фердинанда, расисту и антисемита, убио у својој земљи, а не у Бечу или некој од летњих резиденција у Аустро-Угарској. На Институту Иво Андрић су одржане промоције нових књига и докумената о Првом светском рату, конференције Србска књижевност и Први светски рат, као и 100. годишњица почетка Првог светског рата, коју је организовао београдски Институт упоредног права.

За симпозијум је био штампан солидни том чланака оних научника, који су затим учествовали у раду конференције. У дискусијама је учествовало више од 45 научника из 9 земаља. Разматрана су питања узрока рата, сарајевско убиство, различити аспекти уочи Првог светског рата, као и његове последице. Научници су истицали да је Балкан увек био објекат супарништва велесила. У том супарништву с Русијом су учествовали углавном Аустро-Угарска и Немачка. Уочи Првог светског рата, како је писао у то време министар иностраних послова Русије Сазонов, јасно се видит тежња централних монархија да економски и политички подреде Балкан, упркос међународним актима и животном интересу Русије на Балкану, кршећи легитимна права месних народа. Убиство у Сарајеву наследника Аустро-Угарског престола од стране Србина, аустријског поданика, у Бечу су протумачили као политичку заверу Београда, те је то постало повод за почетак крвавог и суровог светског рата.

Дакле, нови град Андрићград почео је да живи свој живот – научни, културни, туристички. На његовим улицама већ има много туриста из различитих земаља. Он ће зувек остати културни споменик, место важних догађаја из сфере науке и уметности. Свети Архијерејски синод Српске православне цркве одликовао је Орденом светог краља Милутина оснивача необичног града Емира Кустурицу и председника Републике Српске Милорада Додика.

др Јелена Гускова, 



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу

ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће


Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА