BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Информациони рат пре 110 година

Информациони рат пре 110 година
10.07.2014. год.


Многима се чини да је „информациони рат“, који је избио у медијима различитих земаља у вези с догађајима у Украјини нешто ново. Међутим, није тако. На то су одлучили да подсете радници Музеја политичке историје Русије у Санкт-Петербургу. Изложба „Пропагандни дуел у периоду Руско-јапанског рата 1904-1905. године“ има за циљ да покаже политичку основу Руско-јапанског рата и да прикаже методе пропаганде, као зараћених држава, тако и европских земаља и САД.

„Помислили смо: хајде да покажемо како су се у време кад није било телевизора и радија, па чак ни кинематографа, власти држава бориле за међународно јавно мњење,“ – признао је руководилац изложбеног одељења Музеја Александар Смирнов. Експонати омогућавају да се види разлика у томе како су се догађаји од пре 110 година доживљавали у зараћеним земљама.

Координатор изложбе, старији научни сарадник, Андреј Миско је истакао за „Глас Русије“.

- Још пре толико година било је јасно да се успех у рату не постиже само оружјем, већ и деловањем на људске умове. Од првих дана рата званична руска пропаганда је приказивала Јапанце као карикатуре, што је било врло понижавајуће. Руски примитивна уметност је у почетној фази рата, по правилу, приказивала руског војника као некаквог Гуливера који Лилипутанце-Јапанце разбацује „само левом“. У исто време, јапански уметници су руске војнике приказивали као достојне противнике, пошто то налаже самурајски кодекс.

Руска пропаганда је у коначном одиграла негативну улогу у смислу да је у нацији и у војси створила такво расположење да су мислили да ће победа бити лака и брза. А перспективе победе које су се оцењивале у дугиним бојама за Русију су се претвориле у војно-политички крах.

Занимљиво је да интересовање за пропагандни дуел нису показали само Русија и Јапан, већ и друге земље које нису учествовале у ратним дејствима – Енглеска, Француска, Немачка и САД. Све су оне имале своје интересе, истиче стручњак:

- И на разгледницама – прилично оштрим, сатиричним, и у часописима, и на карикатурама, одражава се овакав став. Притом је јавно мњење западних земаља већином било усмерено против императорске Русије. Осим вести о морским борбама листови Западне Европе и САД су објављивали карикатуре на којима је Русија најчешће приказивана као наказни козак или као грабљиви и злобни медвед који пружа своје шапе с канџама према мршавој гејши... Руска званична штампа није остајала дужна и приказивала је ове земље у виду карикатура. Истина, западни карикатуристи су понекад и Јапан извргавали руглу. На пример, на изложби је приказана француска карикатура под називом „Источњачки људождер“ где је Јапан приказан као страшни змај који прождире Кину и Манџурију. Дакле, може се рећи да су тих година постављани темељи информационог рата...

Говорећи о актуелности изложбе Андреј Миско истиче:

- Сваки рат је лако започети, али се из њега понекад тешко излази. И главно је то што се у политици ни у ком случају не смемо уздати у оружје, у „мале победоносне ратове“ као начин за решавање својих унутрашњих проблема.

Експозиција се не ограничава карикатурама. Изложени су примерци ватреног и хладног оружја, муниција, опрема, награде које су се давале учеснцима у рату, агитациони материјали, фотографије, велики број периодичне штампе, па чак и ноте и текстови песама из периода Руско-јапанског рата. Ту је и макета руске крстарице „Варјаг“, која је у фебруару 1904. године учествовала у бици код корејске луке Чемулпо. Изложба ће трајати до краја септембра.

Људмила Саакјан,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ru.wikipedia.org/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу

ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће


Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА