BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У Сирији се води рад на обнављању пострадале током борбених акција археолошке баштине

У Сирији се води рад на обнављању пострадале током борбених акција археолошке баштине
08.07.2014. год.


О томе, како се води тај рад, као и о данашњем стању сиријске археолошке баштине Гласу Русије је испричао Мамун Абдулкарим – генерални директор Департмана заштите археолошке баштине Сирије.

- Последњих месеци смо активирали рад на повратку и очувању археолошке баштине уз подршку низа земаља и организација. Захваљујући њиховој сарадњи са генералним директором Департмана музејское и културне баштине, спашено је више од 100 предмета, који су раније били украдени из музејских комплекса. Срећом, данас су већ многи враћени, те се налазе читави и очувани.

Нама помажу, између осталих, колеге из Либана и Немачке, као и Интерпол, УНЕСКО и представници Међународне царинске организације. Например, недавно смо добили фотографије, на којима су предствљени делови мозаика, украдених из наше земље. Истрагом тог предмета су се бавили у Немачкој. Они су се повезали с нама да би добили потврду културне и историјске вредности тих мозаика. Данас многи споменици су нађени захваљујући нашим сопственим напорима, као и постоје документарна сведочанства о месту, где се налазе споменици, који су били однети из Сирије. Уз помоћ међународне полиције истраге се настављају.

Свакако, узимајући у обзир да наша земље преживљава сложени период, не може да се тврди да су сви споменици у задовољавајућем стању. Међутим, што се тиче музеја, они се постепено уређују, док су највреднији експонати сакривени на безбедним местима. У тужном стању се налазе удаљени од центра археолошки комплекси, као што су древни градови Дура Еуропос и Мари. Снимци сведоче о страшним разарањима.

Пре неколико дана сам посетио историјски део града Хомс, ослобођеног од екстремиста. Прегледао сам различите архитектонске споменике – џамију Халида ибн ал-Валида, Дар ал-Муфид, цркву Појаса Богородице (Ум аз-Занар). Сви су ти споменици сачувани, мада је дошло до неких разарања. Данас су сви ти споменици под заштитом. Заједно с министром културе смо недавно посетили Каљат ал-Хусун (Тврђава коња). Она је већ спремна за долазак туриста. Међутим, многим хиљадама сиријских споменика су потребни обнављање и заштита.

Спашену културну и археолошку баштину је мало само обновити, већ и сачувати за будуће генерације. Ради тога су потребни напори од стране сиријских грађана, као и помоћ међународне заједнице у привлачењу пажње према том проблему. Недавно је одржан био сусрет, који је организовала УНЕСКО, а који је био посвећен питању заштите културне баштине Сирије. Њему је присуствовало 120 представника из 22 земље. Према мом мишлењу, путем одржавања конференција у земљама Европе, као и уз помоћ међународних културних мисија, неопходно је привлачити пажњу према проблему заштите сиријское културне баштине, јер она има историјску вредност не само за Сирију, већ и за читаво човечанство.

Смислова Т.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Flickr.com/James Gordon/cc-by-nc/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА